İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ
Merih Eyyüp DEMİR

Merih Eyyüp DEMİR

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

04 Mayıs 2017 - 09:04

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 1987 yılından bu yana her yıl 4-10 Mayıs tarihlerinde "İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası" düzenlemektedir. Hafta etkinlikleri kapsamında çeşitli sempozyum ve toplantılarla ülkemizde "İş Sağlığı ve Güvenliği" bilincinin geliştirilmesi ve iş kazalarını önlemeye yönelik çeşitli faaliyetlerde bulunulmaktadır.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, işyerleri yanında okullarımız için de yeni hükümleri içermektedir. 01.01.2016 tarihi itibariyle tehlikeli sınıfta sayılan Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlı okullar, 01.07.2016 tarihi itibariyle de az tehlikeli sayılan diğer tüm okullarımız 6331 sayılı Kanun’a göre hareket etmeye başlamışlardır.

İş Sağlığı ve Güvenliği uygulamaları kapsamında esasında kim tarafından yapılacağı tartışmalı bir konu olan Risk Değerlendirmelerini yapan okullarımız sağlık ve güvenlik tedbirlerini almaya başlamışlardır.

Bu konuda bugüne kadar yapılan iş ve işlemlerin ne kadar sağlıklı yürütüldüğü tartışmalıdır. 6331 sayılı Kanun’a dayalı olarak hazırlanan ve 29.12.2012 tarihli 28512 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanan “ İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirme Yönetmeliği” kapsamında okullarımızın ilçe düzeyinde görevli İş Güvenliği Uzmanı ve bir İşyeri Hekimi tarafından oluşan ekiple risk değerlendirmeleri yapılmıştır. Bir ilçede görevli bir İş Güvenliği Uzmanı ile işlerin ne kadar sağlıklı yapıldığının kararını artık siz veriniz. Elinizin altında Risk Değerlendirme Analizi yazan bir dosyanız var mı? O zaman sorun yok, her şey yerli yerinde demektir. İki tabela da koydunuz mu bütün işleri hallettiniz, güvenlik ve sağlık sorunlarını çözdünüz, önümüze güvenle bakabiliriz artık.

Okullarımızdaki İş Sağlığı ve Güvenliği konusundaki kontrol mekanizması olan OSGK ( Okul İş Sağlığı Güvenliği Kurulu ) okulun sağlık ve güvenlik faaliyetlerinin yürütülmesinden okul/kurum müdürüne karşı sorumlu, 50 veya daha fazla çalışanı bulunan yerlerde kurulması zorunlu olan ve sekretaryasını müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı tarafından yürütülen bir kurul olup, bu kurulun işleri öğretmenlerimizin uzmanlık alanlarını ne kadar kapsamaktadır? Cevabı zor bir soru oldu.

Eskiden takım elbise diktireceğiniz de - ki o zamanlar böyle hazır elbiseler pek rağbet görmezdi –birkaç kez provaya gitmek zorundaydınız. Bir kez ölçü alınınca hemen elbise çıkmazdı. Şimdi ise hazır elbiseyi deniyor, gerekirse küçük tadilatlarla üzerinize giyiveriyorsunuz. İkisinin arasında pek fark yok gibi görünse de esasında detaylı gözlerden kaçmayan ayrıntıları bilenler bilir. Şimdi provayı da yaptık, hazır olmasa da mevcut elbiseyi küçük tadilatlarla üzerimize giydik. Oturmadı; potluklar var, omuz düşük gibi bir şeyler mırıldandığınızı duyuyor gibiyim de iyi tarafından bakın, sonuçta üzerinizde bir elbise var ve giyiyorsunuz ya işte…

Bu yıl 4-7 Mayıs tarihleri arasında Gaziantep’te düzenlenecek olan İş Sağlığı ve Güvenliği haftamız kutlu olsun.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum