LYS SONUÇLARI-2017
Merih Eyyüp DEMİR

Merih Eyyüp DEMİR

LYS SONUÇLARI-2017

11 Ağustos 2017 - 11:28

2017 yılı LYS ( Lisans Yerleştirme Sınavı ) sonuçları açıklandı. Hayalini kurduğu üniversiteye yerleşen evlatlarımıza hayırlı bir gelecek diliyorum. Hayalini bir sonraki yıla devreden gençlerimize hazırlık dönemi için başarılar diliyorum.

2017 sonuçları geçmiş yıllara göre başarılıydı ya da başarısızdı gibi bir sonuç değerlendirme elbette biraz da bakış açınız ile ilgili bir durumdur. Üniversitelerimizden yetişen gençlerimizin ülkemiz geleceğine yönelik yapmış olduğu katkılar nelerdir? Bunları da hesaplamak işin içine katmak durumundayız diye düşünenlerdenim.

ÖSYM tarafından açıklanan sayısal verilere göre üniversitelerdeki örgün eğitim verilen 910 bin 671 kontenjandan 696 bin 241'ine yerleştirme yapıldı. Ters okuma yaptığımız takdirde 214 bin 430 kontenjan boş kaldı sonucuna ulaşmaktayız.

Özellikle Açık Öğretim Fakültesi yerleştirme sonuçları ile iki yıllık ön lisans programlarına yerleşme sonuçlarını dikkatle incelemek ve konu üzerinde durmak durumundayız. Açık Öğretim Fakültesi 69 bin 984 kontenjanın 15 bin 656 yerleşme düzeyinde kalmış olmasını da ciddiyetle ele almalıyız.

İki yıllık ön lisans yerleşme oranları ise 2016 yılı için %93 iken bu yıl %63 düzeyinde kalmıştır ki, düşündürücüdür.

Sonuçlara elbette farklı bakış açılarından değerlendirme yaparak farklı sonuçlara ulaşmamız mümkündür. Yerleştirme sonuçları ve boş kontenjanlar çerçevesinden yaklaştığımızda öğrencilerimizin beklentilerinin büyük oranda gerçekleşmediği sonucuna varabiliriz. Hedefini tutturamayan öğrencinin bir yıl sonrası için planlama içerisinde olduğu düşünülebilir.

Ön lisans yerleştirme oranının bir önceki yıla göre oldukça düşük bir seviyede kalmış olması Meslek Liseleri geçişleri ile alakalandırılabilir.

Bir önceki yıldan yerleşen öğrencilerimizin yeniden sınava girerek okul ve bölüm değiştirme istekleri bu perspektif içerisinde değerlendirilebilir.

Üniversitelerimiz ilim yuvaları olmak ve ülkemizin geleceği adına her anlamda katkı koymak, fikir üretmek noktasında var olmak ve özel üniversitelerle birlikte düşündüğümüzde bir cazibe üretmek gerçeğinden hareket etmek zorundadırlar. Günümüz üniversite eğitimine baktığımızda 21. Yüzyılda halen daha intihal konusunu tartışan bir camiadan neyi bekleyeceksiniz sorusunun cevabını bulmadan geleceğe dair bir şeyler sunmanızın inandırıcılığı tartışmaya açık bir konudur.

Bugün belki de en hızla tükettiğimiz bir ürün olan cep telefonlarının yurt dışından ithalini yapıyor ve bu anlamda bir teknoloji üretemiyor isek bu durumu üniversitelerimizin kendi özelinde tartışması gerektiğini düşünüyorum.

2017 sonuçlarının ülkemize, milletimize ve eğitim alacak evlatlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.

YORUMLAR

  • 0 Yorum