MEB'DE MÜLAKATLI GELECEK
Merih Eyyüp DEMİR

Merih Eyyüp DEMİR

MEB'DE MÜLAKATLI GELECEK

27 Nisan 2017 - 21:35

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticileri Görevlendirme Yönetmeliği’ni yayınladı. Bundan sonra eğitim sistemimiz öğretmeninden yöneticisine mülakat denilen kimsenin kabul etmediği bir sistemle yönetilir hale gelecek. Böyle bir yöntemle eğitimden gelecek beklemek hayalcilikten öte olamaz. Mülakat yöntemiyle öğretmen ve yönetici seçmenin mantığını eğitim camiası kabul etmeyecek ve bugünkü sorunlarımız çığ gibi büyüyerek gelecekte çok daha büyük sorunların oluşmasına sebep olacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığı hemen her yıl yeni bir yönetici görevlendirme yönetmeliği çıkarmayı alışkanlık haline getirdi. Çıkarılan her yeni yönetmelikte bir önceki yönetmelikle uyuşmayan maddelerin olması akıllara doğal olarak birçok soru işareti getirmektedir. Özellikle 2014 yılında getirilen sistemle mevcut okul müdürlerinin birçoğu bir gecede görevlerinden alınarak yerlerine mülakat sistemi ile getirilen müdürler eğitime yeni bir anlamsızlık katmıştır. Bu anlamın karşılığını bugünlerde almaktayız. YGS sonuçları bütün toplumumuzun malumudur. Mülakat sistemi ile mülakat sürecinde görevli komisyon üyelerinin yapılan ölçme değerlendirmedeki yeterlilikleri tartışılmalıdır. Ortalama beş dakika süren bir mülakat ile bir okula görevlendirdiğiniz müdürün ülkenin eğitim sistemine yapacağı katkı tartışılmalıdır. Mülakat sisteminin ülkemizdeki ya da dünyanın neresine giderseniz gidiniz karşılığının torpil olduğu bir gerçektir. Bu gerçeği görmezden gelmek ya da bütün toplumun bu duruma kayıtsız kalacağını düşünmek safdillik olacaktır. Neden bu yöntemden vazgeçilmemektedir? Milli Eğitim Bakanlığı bakan dışında birileri tarafından mı yönetiliyor? Sorusunu akıllara getirmektedir.

Bir okula görevlendireceğiniz öğretmen, müdür yardımcısı, müdür başyardımcısı ve müdür mülakat yöntemi ile geliyor ise mutsuz öğretmen; ehliyetsiz, liyakatsiz, donanımsız yöneticilerle geleceğe yön vereceğiz demektesiniz. Sayın Cumhurbaşkanımızın her defasında eğitimde başaramıyoruz ifadelerine rağmen başarı için attığınız adım bu ise; alının ve gücenin, bu adımlar sizi ileriye değil, geriye götürecektir. Kaybeden sadece siz değil aynı zamanda ülkemiz olacaktır.

Eğitimde atılan bir başka önemli adım ise Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri ile ilgilidir. Yeni bir yönetmeliğin arifesinde olan bakanlığımız bu hazırlığı ile de eğitim camiası tarafından kabul görmeyen bir yönetmelik hazırladığının umarım farkındadır. Böylesine ehemmiyetli ve hassas bir konumda olan okul rehberlik servisleri ile ilgili alınacak kararlarda da hassas davranılmasını beklerken maalesef bu konuda da üzerinde çok fazla konuşacağımız ve gelecek yıllarda mutlaka geri adım atacağımız bir sürece gireceğimizi tarihe not olarak düşelim.

Eğitim; ülkemizin geleceği açısından en temel konumuzdur. Bu konuda atılacak adımların dikkatli ve gelecek planlamasının en doğru şekilde yapılması kaçınılmazdır. Geleceğimizi mülakat yöntemi ile gelecek kişilerin ellerine bırakarak maça beş sıfır gibi açık ara geriden başladığınızı bilmenizi ve tarihin not defterine kayıt olarak düşüleceğini unutmamanız gerekmektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum