MERKEZİ SİSTEM SINAVI
Reklam
Merih Eyyüp DEMİR

Merih Eyyüp DEMİR

MERKEZİ SİSTEM SINAVI

16 Nisan 2018 - 11:33

MERKEZİ SİSTEM SINAVI
Milli Eğitim Bakanlığı 2017-2018 eğitim öğretim yılı itibariyle Temel Öğretimden Ortaöğretim Geçiş sınavını kaldıracağını açıklamıştır. Bu açıklaması sonrasında 8.sınıf öğrenci ve velileri yeni sistemin ve sınavla öğrenci alacak okullar listesini beklemeye başlamışlardır. Bakanlık tarafından 10 Nisan tarihinde web sitesi üzerinden Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Başvuru ve Uygulama Kılavuzu yayımlanmıştır.
Kılavuz ekinde yer alan listede merkezi sınavla öğrenci alacak okullar belirlenmiştir. Liste incelendiğinde ağırlığın Meslek Liselerinde olduğu görülmektedir. Fen Liselerinin tamamı merkezi sınava tabi olup Anadolu Lisesi düzeyinde sınava tabi okul sayısının beklenen düzeyin çok altında olduğu görülmektedir.
Yeni sistemle 8. Sınıftan mezun olan öğrencilerin sınava girme mecburiyeti kaldırılmaktadır. Yine yeni sistemde öğrencinin hangi okulda sınava gireceği sınav giriş belgesinde açıklanacak ve öğrenci kendi okulunda sınava giremeyecektir.
Sınavın öğrenci üzerinde yarattığı baskı sebebiyle üzerinde sürekli oynanan sistemin geldiği noktayı esasında uygulayıcılar dahi ne derece kabul etmektedirler? Tartışmalıdır.
Açıklanan listeye göre merkezi sınavla alınacak öğrenci %10 düzeyindedir. Meslek liselerinin ağırlıklı olduğu bir listede %10’luk dilimden öğrenci alan birçok okulun ise listede olmadığı görülmektedir.
Bu durumun açıklaması özel okul teşvikidir. Başka bir şekilde izah etmeniz mümkün gözükmemektedir.
Bu listenin bugüne kadar açıklanmamış olmasının öğrenciler ve veliler üzerinde de olumsuz etkilerini görmeniz mümkündür. Bugüne kadar tüm hazırlıklarını sınava göre ayarlamış oldukları için yaşamış oldukları mağduriyet büyük boyutlardadır. Kaldı ki sınava bir kala açıklanan listenin getirmiş olduğu umutsuzluk işin ayrı bir boyutudur.
Sayın Cumhurbaşkanı tarafından dile getirilen sınavsız eğitim sisteminin görünen boyutu ile eğitim geleceğimiz konusunda bir yerlere varmamız yolunda bir anlam ifade etmeyeceği açıktır. Devletin stratejik olarak geleceğe dair alacağı kararlar elbette olacaktır. Bu durum tüm hükümetler için söz konusudur. Burada tercih edilenin eğitime bakışın daha çok ekonomik pencereden bir yaklaşım tarzını ön plan aldığını göstermektedir. Ülkemizin gelecek hesaplarını her açıdan yapmak elbette hükümet edenlerin görevidir. Ancak bu görev yerine getirilirken hangi pencereden yaklaşım tarzını benimsediğinizin de büyük önemi vardır. Eğitime bakışın Milli eğitimin devasa bir yapı olmasından ve bu devasa yapının küçülme yönünde bir sürece evrilme noktasında bir planlama ile geleceğe ışık tutmaya çalıştığı okuması yapılabilir. Doğrularıyla yanlışlarıyla bunun hesabını verecek olanlar hükümet edenlerdir. Sınavsız eğitim konusunda kapalı kapılar ardında bir yerlere varmaya çalışmak yerine geçen zamanı istişare ile geçirmenin bugün için çok daha sağlıklı veriler elde etmemizi sağlayacağı gerçeği göz ardı edilmiştir. Öğrenci ve veli mutsuzdur. Durum eve en yakın okul en iyi okuldur mantığıyla bizim zamanımızda böyleydi ve güzeldi ile açıklanabilecek bir durum değildir. Çünkü zaman o zaman değildir. Zaman çok şeyleri tarihe bırakmıştır. Tarih artık geleceği yazmak durumundadır. 
Ve!  Tarih affetmez!
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum