MİLLİ EĞİTİMDE YENİ DÖNEM
Merih Eyyüp DEMİR

Merih Eyyüp DEMİR

MİLLİ EĞİTİMDE YENİ DÖNEM

24 Temmuz 2018 - 19:19

 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte ülkemiz yeni bir döneme girmiş bulunuyor. Siyasi kanadın söylemlerine baktığımızda bürokrasinin yeni dönemde azalacağı ve sistemin daha hızlı işleyeceği izlenimini almaktayız. Ülkemizin geleceği açısından en ehemmiyetli görülen iki mekanizmadan birisi ekonomi ise bir diğeri eğitim mekanizmasıdır.

Yeni sistemde azaltılan bakanlık sayısı ile birlikte sistem içerisinde bürokrasinin işleyişinin de ne şekilde olacağını ancak belirli bir aşamadan sonra net olarak görebileceğimiz anlaşılmaktadır.

Özellikle Milli Eğitim Bakanı olarak atanan Sayın Ziya Selçuk eğitim camiası tarafından büyük bir memnuniyetle karşılanmıştır. Kendisine duyulan bu memnuniyetin ana noktası camianın içerisinden gelmiş olmasıdır. Milli Eğitim camiasında tebeşir tozu yutmuş olma önemlidir. Sayın Selçuk tebeşir tozu yutmuş; mesleğin içerisinden gelen, mesleğin sorunlarını ve eğitimi bilen birisi olarak beklentisi yüksek bir isim olmuştur.

Elbette bu beklentinin artı yönleri kadar eksi tarafları da olacaktır ki yapmış olduğu basın toplantısında bu durumun ilk sinyallerini vermiştir. “ Ceketimi çıkarınca bir Süpermen olmadığımı göreceksiniz “ ifadesi bu durumun en net göstergesidir.

Bir milyon çalışanı olan ve ülkenin hemen tamamının bir şekilde içerisinde bulunduğu ve etkilendiği eğitim sisteminin geçmişten gelen birikmiş sorunları devasa boyutlardadır. Bu durumu basın toplantısı ifadelerindeki satır aralarında okumak mümkündür.

Sayın Selçuk basın toplantısında eğitimin gelecek stratejisini belirleyeceğini, üç yıllık bir plan hazırlayacaklarını ifade etmişlerdir. Bu planı iki ay içerisinde toplumla paylaşacaklarını da ayrıca belirtmişlerdir.

Açıklamalarının içerisinde dikkatle okumamız gereken enehemmiyetli ifade “ Eşitlik değil Adalet “ ifadesidir. Eğitimde yapacağınız adaletsiz uygulamaların toplumun hemen her kesimini derinden etkileyeceği açıktır. Bugüne kadar adaletsiz uygulamalar maalesef toplumun gözü önünde olagelmiştir. Eğitimde adalet ilkesinden saptığınızda geleceğe dair sözünüz olamaz.  Ancak gelecek hesabınız var ise ve bu hesap çok büyük bir ideal çerçevesinde şekilleniyorsa ilk kuralınız adalet içerisinde hareket etmeniz olmalıdır. Özellikle ülkemiz üzerinde yıllardır oynanan oyunları ve 15 Temmuz kalkışmasının okumasını doğru yapmak durumundayız. Ekvador, Panama, Suudi Arabistan, Afganistan, Mısır, Tunus, Libya, Irak, Suriye ve daha haritada belki yerini bile bilmediğiniz ülkelerin emperyalizm tarafından nasıl sömürüldüklerini ve gerektiğinde iç savaşlara sürüklendiklerini görmek zorundasınız. Geleceğe çok daha güvenle bakan ve kendi kendine yetebilen bir duruma gelebilmek için adım atmanız gereken ilk yer eğitimdir. Eğitimde adaleti sağladığınızda diğerleri arkasından gelecektir.

Bütün söylenenlerin toplum olarak ve özellikle eğitim camiası olarak takipçisi olmak durumundayız. Dün eksik gördüğümüzde söylediğimiz söz muhalif olarak karşılık bulduysa bu bizim muhalif tavrımızdan değil, kişilerin penceresinin dar olmasındandır. Bizler bu ülkenin geleceği için kafa yoran, emek sarf eden insanlarız. Elbette eksik gördüklerimizisöyleyeceğiz. İlim ile uğraşıyor olmanın gereği budur. Dünün yalaka takımının nerede olduğunu da hep birlikte görmekteyiz.

Sayın bakanımıza şimdiden çıkmış olduğu yolda başarılar diliyorum. İcraatlarının destekçisi ve takipçisi olacağımız, eksiklikler gördüğümüzde de acı söyleyeceğimizin bilinmesini isteriz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum