ŞEHİTLER ÖLMEZ
Merih Eyyüp DEMİR

Merih Eyyüp DEMİR

ŞEHİTLER ÖLMEZ

01 Haziran 2017 - 15:05

Bir güne daha şehit haberiyle uyandık. Komuta kademesinde yaptıkları ve yaşadıklarıyla anlatılarak bitirilemeyecek destanları olan insanlardı şehitlerimiz. Allah hepsine rahmet eylesin.

Bu ülke topraklarının insanları kederli insanlardır, gönlü yaralı insanlardır. Bu durum sadece günümüz için söz konusu bir durum değildir. Bu toprakların tarihi böyledir. Bizler de bugün bu topraklarda nefes alan ve değişmeyen kaderi olan yasımızı tutarak hayatımızı devam ettirmeye çalışıyoruz. Sonu gelmeyecek bir yazgı mıdır bu? İnşallah değildir.

Bu toprakların insanları aziz insanlardır, aziz bir milletin torunlarıdır. Yasını, kederini kendi içerisinde yaşar. Evine şehit ateşi düşen diye başladığımız cümlelerde esasında hemen her eve düşmüştür bu ateş. Her bir bireyi bu acıyı en derinden yaşar, yaşadıklarını içine atar.

Bizim nesil “ kökünü kazıyacağız” ifadesini ezberleyerek büyüdü. Ne kökü kazındı, ne de kökünün kazınacağına dair bir işaret. Bir aralar durdu, nihayet bitti diye sevinecektik ki, hevesimiz kursağımızda bırakıldı.

Bir de kan üzerinden siyaset lafı girdi ki hayatımıza hafazanallah. Ülkemizdeki siyasi hayatın kirlenmişliğine dair bir işaretti esasında bu söylem, okuyamadık. Kan üzerinden siyaset demenin bir diğer yolunu ifade etmeye dilim varmıyor. Bu söylem bile ülkede siyasetin hangi boyutlarda yapıldığının en net örneklerinden birisidir.

Kimse yoğurdum ekşi demedi bugüne kadar. Kabullenmediler hatalarını, kökünü kazıyacağız dedikçe içerimize ateş düştü, kazıyacağız demeye devam ettiler.

Türkiye artık yeni bir siyasi anlayışla yönetilmek mecburiyetindedir. Salı atışmaları yerine Salı bağlantıları kurulmalıdır. Siyasi partiler el ele vermeli, bu konuda hep birlikte hareket etme tarzı belirlemelidirler. Artık hamasi laflarla günü kurtardıklarını zannedenler şunu iyi bilmelidirler ki bu aziz millet yaralıdır, yüreği yanmakta, içi parçalanmaktadır.

Bizler seksenlerden itibaren yaşamaya başladık, ömrümüzün artık yarısını tamamladığımız şu zamanlarda yaşamaya devam ediyoruz. Bizden sonraki neslin bu acıları yaşamaması, yüreği yaralı yaşamasına engel olmak durumundayız. Geleceğe dair bırakacağımız emanetimiz bu olmamalıdır.

Bunun yolu doğru mücadeleden geçmektedir. Emperyalizmin tuzaklarını birer birer bertaraf ederek gelecek hedeflerimizi çok yüksek tutmalıyız. Biz lider olmak mecburiyetindeyiz. Bütün dünyanın mutluluğu için buna mecburuz. Bunun için de ilk adımı siyasetçilerin atması gerekmektedir.

Hadi gelin bir akşam hep birlikte çıkın kameraların karşısına, oturun koltuklarınıza, alın çaylarınızı önünüze milletimize en önce siz birlik, beraberlik mesajı verin. Gelin siyasi rekabetinizi daha iyiyi yapmak üzerinden; güzellikler, iyilikler üzerinden yapınız. Salı atışmalarını bırakınız, Salı bağlantılarını yaşayın ve yaşatınız.

“Ey şehid oğlu şehid, isteme benden makber,

Sana ağuşunu açmış duruyor Peygamber.

YORUMLAR

  • 0 Yorum