SINAVSIZ EĞİTİM SİSTEMİ
Merih Eyyüp DEMİR

Merih Eyyüp DEMİR

SINAVSIZ EĞİTİM SİSTEMİ

21 Eylül 2017 - 10:32

Sayın Cumhurbaşkanı tarafından yapılan bir açıklama neticesinde anlaşılması zor bir hızla ülkemizin eğitim sistemini temelden etkileyecek bir değişiklik daha gerçekleştirilerek temel eğitimden ortaöğretime geçiş sınavı TEOG kaldırıldı.

Ak Parti hükümetlerinin daha önceden de ani, hiç beklenmedik anlarda eğitimde yapmış oldukları bu tür uygulamalar ve almış oldukları radikal kararlar bulunduğu için şaşırmamak gerekir.

Ancak böylesi bir konuda ve Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin de belli ki hiç beklemedikleri bir anda gelen bu açıklama bürokratları uykusuz bırakmıştır. Şimdi sınavsız bir eğitim yılı ve öğrencilerin yıllardır yapmış oldukları hazırlıkların anlamını yitirdiği bir dönem sonrasında bu çocuklarımız ortaöğretime şimdilik nasıl olacağı net olmayan bir şekilde geçiş yapacaklardır. Kamuoyunda çok fazla seslilik vardır. Esasında çok seslilik bir toplum açısından demokratik kültürün gelişmişliğini gösteren bir durumdur. Bu konuda görünen manzara pek de böyle olmadığıdır. Bütün kesimler konuşmaktadır. Eğitimle alakalı alakasız ortada onlarca fikir ve beyanat dolaşmaktadır. Bir konu üzerinde çokseslilik o konunun tarafları arasında yaşanacak bir durum olmalıdır, ki toplum doğru bilgilerle doğru çıkarımlarda bulunabilsin.

Sayın İsmet Yılmaz’ın yapmış olduğu açıklama 2017-2018 eğitim öğretim yılında ortaöğretim geçiş sınavı yapılmayacaktır. Ancak açıklaması esnasında söylemiş olduğu bize güvenin ifadesi 
anlamlıdır.  Eğitimde yapılan 15 yılda 6 bakan değişimi ve sitemde yapılan radikal uygulamalar bu söylemin ana temasını oluşturmaktadır.

Bu çıkışın farklı yorumlamaları elbette olacaktır. Özellikle ülkemizde sistem değişikliğine gittiğimiz 16 Nisan referandumu öncesinde yine eğitim alanında Sayın Başbakan tarafından 2019 yılına kadar okullarımızda tekli eğitime geçeceğiz söylemi ile birlikte değerlendirildiğinde 2019 yılına dair bir anlam çıkarılabilir mi? Kamuoyunun takdirlerine bırakıyorum.

Eğitim sistemimiz her ne kadar eğitim öğretim olarak adlandırılsa da sınavlar sebebiyle öğretim ağırlıklı bir müfredat çerçevesinde yürütülmektedir. Sınavsız bir eğitim sistemi düşünülüyorsa öncelikli olarak eğitim ağırlıklı bir müfredat ve ders programları hazırlığı yapılması gerekir. Varacağımız nokta neresinden bakarsanız bakınız değişmez kurallar bütününden ibarettir. Hangi sistemi getirirseniz getiriniz 2 artı 2 eşittir dört gerçeğini değiştiremezsiniz. 

Eğitim sisteminde son yıllarda yapılan değişikliklere baktığımızda sınavsız eğitime geçileceğine dair hiçbir emare göremezsiniz. Sınavsız bir eğitim sisteminden bahsedeceksek ilkokul düzeyinde 40 dakikalık ve haftanın beş günü 6 saat derse ne ihtiyacınız var? Üstelik bu derslerin ağırlıklı olarak öğretim odaklı olmasını ve Fen Bilimleri dersinin 3. Sınıflara kadar inmesini nasıl izah edeceksiniz?

Sosyal faaliyetleriniz de neler yapıyorsunuz? Öğrencilerimizi hangi sosyal faaliyetlerle sosyalleştiriyorsunuz?Resim, Müzik, Beden Eğitimi gibi derslerimizde ders saat sayılarının azaltılmasını sınavsız eğitime geçiş ile nasıl ilişkilendireceksiniz? Daha düne kadar akademik çevreler tarafından da kaleme alınan yazılarla büyük umut bağlayarak çocuklarımızın karakter gelişimi ile ilişkilendirdiğiniz bitişik eğik yazı uygulamasını esasında hiçbir anlamlı açıklama yapamadan sonlandırmadınız mı?


Eğitimde böylesine büyük oynamalar yapmak büyük düşünmekle mümkündür. Ancak fikirlerinizin konunun muhatapları ile enine boyuna tartışılmadan altyapısı hazırlanmadan radikal değişiklikler yoldaki çukurların araca zarar vermesi sonucunu doğurur. Kervan yolda rotasını kaybedebilir. Geleceğimiz bütün riskleri ile karşımızda durmaktadır. Stratejik yol haritamız ile kavşaktaki dönüşlerimiz arasında uçurumlar vardır. Bütün engelleri aşabileceğimiz bir eğitim dönemi geçirebilmemizi ve çocuklarımızın geleceğine dair emin ve sağlam adımlar atabilmemizi diliyorum.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum