UYUŞTURUCU BELASI
Merih Eyyüp DEMİR

Merih Eyyüp DEMİR

UYUŞTURUCU BELASI

22 Haziran 2017 - 13:01

26 Haziran tarihi Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından alınan bir kararla  "Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü" olarak belirlenmiştir. 1987 yılında bu kararın alınma gerekçesi dünyada uyuşturucu kullanma alışkanlığındaki artış ve bu durumun insanlık için büyük bir tehdit oluşturmasıdır.

Bu kararın alınma tarihi ile bugün itibariyle geldiğimiz noktaya baktığımızda kararın alınmasının herhangi bir anlam ifade etmediğini, aksine uyuşturucu kullanımının yaş aralığının gün geçtikçe aşağıya düştüğünü ve kullanımın arttığını gözlemliyoruz.

Bu konuda yapılan araştırmalarda uyuşturucu kullanımı ve bağımlılığıartışının ürkütücü boyutlarda olduğu görülmektedir.

Burada birey olarak, anne baba olarak hepimizin, toplumun tüm kesimlerinin düşünmesi gerekmektedir. Belki akşam haberlerinde iki dakika süreyle ekranlarımızdan kayıp geçen bir haber o anlar için bizde bir anlam ifade etmiyor gibi gözükse de bu durum toplum açısından da yaşamı etkileyen bir durumdur. Kayıtsız kalmamalıyız.

Uyuşturucu kullanımının öncesinde uyuşturucu imalatı ve kaçakçılığı ile mücadele çok daha ehemmiyetlidir. İktisatın temel prensibi olan arz talep dengesi burada arz yönünden kesilmelidir.

Medya bu konuda yapmış olduğu yayınlarında çok daha dikkatli hareket etmelidir. Bu tür haberlerin toplum üzerindeki etkisi doğru tespit edilmelidir. Kaş yapayım derken göz çıkaracak yaklaşımlardan kaçınılmalıdır.

Uyuşturucu ile mücadele bazı kesimlerce ara ara dile getirilen aile kurumu tarafından tek başına baş edilebilecek bir konu değildir. Devlet tarafından yapılan - ki en güçlü mücadele sanırım ülkemizde yapılmaktadır -  uyuşturucu ile mücadele bir yere kadar yeterli olabilir. Uyuşturucu ile mücadele toplumun tüm kesimlerince topyekûn mücadele edilmesi gereken bir konudur. Bu konuda özellikle toplumun tüm kesimleriyle iletişim kabiliyeti en yüksek olan eğitim kurumu işin içerisine en üst düzeyde katılmalıdır. Diğer kurumlarla yapılacak işbirliği çerçevesinde toplumun bilinçlendirilmesi gerekmektedir.

Uyuşturucu terör bağlantısı küresel düzeyde dünyada yaşananlar çerçevesinde değerlendirildiğinde birbirleriyle olan bağlantıları konusunda üst düzey çalışmalar yapılmalıdır. Dünyada yaratılmaya çalışılan İslamofobi iyi okunmalı, barış ve adalet üzerine kurulu dinimiz üzerinde oynanan oyunları tersine çevirecek eylemler içerisinde olmalıyız. Emperyalizmin esiri olan kardeşlerimiz için de elimizden gelen gayreti göstermeliyiz.

Her zaman olduğu gibi 26 Haziran günü çeşitli toplantılar yapılacak, -ecek; -acak’lı sözlerle gün tamamlanacak, görev yerine getirilmiş olacaktır. Bu durum sadece ülkemiz için değil, dünya da bu şekilde gerçekleşecektir. 26 Haziran gününü mücadele günü ilan eden Birleşmiş Milletler dünyada uyuşturucu konusunda yaşananlarla ilgili olarak gözlerini açmalı ve artık konuya yaklaşımda samimiyet göstermelidir.

Hayırlara vesile olması dileklerimle Ramazan Bayramınızı tebrik ediyorum.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum