YEREL SEÇİMLER
Merih Eyyüp DEMİR

Merih Eyyüp DEMİR

YEREL SEÇİMLER

27 Kasım 2018 - 10:43

 
Ülkemizde gündem artık 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlere odaklanmış durumdadır.  31 Mart seçimleri bugüne kadar yapılmış yerel seçimlerden farklılık arz etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti 2014 yılında yapılan seçimle Parlamenter sistemden Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi yönetim şekline geçmiş bulunmaktadır. Gerek toplumsal bakış gerekse siyasi pencereden yaklaşan yerel seçimler bir bakıma son seçimin test edilmesi olarak görülmektedir.
24 Haziran 2018 seçimleri ile ülkemizde Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi yönetim süreci başlamıştır. Yeni sistemin başlangıçta uzunca bir süre sorunlar yaşayacağı açıktır. Bu durum her yeniden başlayış için de söz konusudur.
24 Haziran seçimlerinde hatırlanacağı üzere seçimlere çok partili ancak iki farklı perspektiften katılımlar olmuştur. Cumhur İttifakı adı altında Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi ile Millet İttifakı adı altında Cumhuriyet Halk Partisi, İyi Parti, Saadet Partisi ve diğer partilerin bir araya geldiği iki farklı perspektiften siyaset okunmuş ve millet önüne çıkılmıştır. Milletimiz 24 Haziran seçimlerinde % 53,7 gibi bir oranla Cumhur İttifakı; % 33,9 gibi bir oranla da Millet İttifakı yönünde tercih yapmışlardır.
Yerel seçimler esasında ağırlıklı olarak aday bazlı yürüyen ve seçime girmiş olduğu bölgede bölge insanı tarafından kabul görmüş kişilerin ağırlıklı olarak seçimi kazandıkları süreçlerdir. Ancak 31 Mart seçimlerinin iki farklı yüzü olacaktır. Elbette her yerel seçimde olduğu gibi partiler kazanabilecek ve kişisel potansiyel taşıyan yüzlerle seçmenlerin karşısına çıkma gayreti içinde olacaklardır. Ancak bu seçimi bir önceki seçimin rövanşı olarak gören Millet İttifakı rövanşı alma gayreti içerisinde hareket edeceklerdir.
Aziz milletimiz yaşananların farkındadır. Yapılan açıklamaları ve her iki tarafın atmış oldukları adımları yakından takip etmektedir. Görünen manzara seçim gününe kadar yapılan açıklamaların ve atılacak adımların her defasında bir adım daha ileri düzeyde olacağı ve seçim gününe kadar birçok konuda restleşmelerin yaşanacağı yönündedir.
Yapılacak açıklamaların zaman içerisinde dozajının artacağı da su götürmez bir gerçektir.
31 Mart seçimlerinin farklı bir karaktere bürünmüş olması dolayısıyla seçim çalışmalarında kullanılacak argümanların yerelden farklı mecralarda sürdürüleceği de beklenilmesi gereken bir durumdur.
Adayların artık birer birer belirlenmesi ile birlikte saha çalışmaları başlayacaktır. Saha çalışmalarının tetikleyicisi anket sonuçları da birer birer ortaya çıkmaya başlamıştır. Anket sonuçlarının son iki seçim performansları da ortadadır.
Ülkemiz için geleceğimizi ilgilendiren seçim süresince yazılarımızla yine birlikte olmaya devam edeceğiz.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum