Biz bize yeteriz
Mustafa SEVEN

Mustafa SEVEN

Biz bize yeteriz

12 Ekim 2018 - 09:15

McKinsey, özel ve kamu sektörüne hizmet sunan, dünyanın en büyük yönetim danışmanlığı firmaları arasında yer alıyor.

Bizde de, McKinsey ile yapılan anlaşma, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından New York’ta açıklanmıştı. Bakanlık kurulacak olan ‘’Kamu Maliyesi Dönüşüm ve Değişim Ofisi’nin’’ McKinsey’den danışmanlık hizmeti alacağını açıklamıştı. Danışmanlığın, hiçbir icra fonksiyonu ve yetkisi olmayacaktı.

Daha sonra ortaya çıkan tartışmaların ardından, Cumhurbaşkanı bu kuruluşla ilgili son noktayı koydu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘’Tüm arkadaşlarımıza söyledim. 'Bunlardan fikri danışmanlık bile almayacaksınız' dedim. Gerek yok, biz bize yeteriz’’ dedi.

Doğrudur. Biz bize yeteriz. Çünkü bu kuruluşun yapabileceği işleri yapabilecek kapasitede insan gücümüz var. Zaten bu kuruluşta çalışanlar arasında Türk gençleri de var.

Bu kuruluşun tek önemi, uluslararası bir kuruluş olarak, küresel piyasalardaki tecrübesini kullanacak olmasıydı.

Ankara'daki ekonomi bürokrasini yakından takip ettiğim zamanlarda, konunun uzmanı teknokratlar, yabancı danışmanlık kuruluşlarının hazırladıkları raporlar için gerekli tüm değerlendirilmiş verilerin kendilerinden alındığını, bunun için bu kuruluşlara para vermenin gerekli olmadığını, zaten sağladıkları verilerin üzerine birşey eklenmediğini söylerlerdi.

Aslında, bizim içimizden de bu kuruluşa benzer danışmanlık kuruluşları çıkabilir. Başlangıçta tanınmış büyük yabancı şirketlerle ortaklık yapılıp daha sonra bağımsız bir marka oluşturabilecek şirketlerimiz var. Bunlar bir araya gelerek te çalışabilirler.

 

Yani biz bize yeteriz…

YORUMLAR

  • 0 Yorum