Enflasyon Kasım'da sevindirdi…
Mustafa SEVEN

Mustafa SEVEN

Enflasyon Kasım'da sevindirdi…

07 Aralık 2018 - 09:44

Kasım ayı enflasyonu beklentilerin altında gerçekleşti ve yıllık enflasyon, 15 yılın zirvesi olan yüzde 25.24'ten yüzde 21,62'ye geriledi.

 

Analiz edecek olursak; sert bir biçimde yavaşlayan iç talep, vergi indirimleri ve işlenmemiş gıdadaki kısmi düzeltme, kurdaki düşüş ile birlikte  beklentilerin altında bir enflasyon verisinin ortaya çıkmasına yol açtı.

 

Enflasyonda, Mart ayından sonra ilk defa düşüş gerçekleşmiş oldu. Daha önceden döviz kuru ve enerji fiyatlarındaki artışa maruz kalan enflasyon bileşenlerinin, bu dönemdeki düşüşte başı çeken unsurlar olduğunu görüyoruz.

 

Döviz kuru etkilerinin hafiflemesini, yüzde 20,72 seviyesine gerileyen çekirdek enflasyon ile gözlemlemekteyiz.

 

Bakacak olursak, vergi indirimlerinin geçici etkisi karşısında, kur ve petrol fiyatlarının destekleyici görünümü düşünüldüğünde, Ekim sonunda yüzde 25,24 olan ve Kasım sonunda yüzde 21,62'ye inen yıllık enflasyon, bu yılı yüzde 21 civarında tamamlayabilir. Yüzde 20’nin altını ise bu yıl görmeyiz. Enflasyonda kalıcı bir düzelmeyi, sıkı para politikasından taviz vermemek koşuluyla, gelecek yılın ikinci çeyreğinden sonra görebiliriz.

 

Merkez Bankasının faiz indirimleri ise 2019 Nisan ayından önce pek mümkün görünmüyor.

 

İçeride siyasi gelişmeler ve yapısal reformlar; dışarıda ise Suriye’deki gelişmelerle  ABD ile ilişkiler ve ABD Doları’nın seyri belirleyici olacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum