Gündem ekonomide reform
Mustafa SEVEN

Mustafa SEVEN

Gündem ekonomide reform

12 Nisan 2019 - 07:00

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019"u açıkladı.

Yeni pakette kurumlar vergisinin düşürülmesinden, kamu bankalarına toplam 28 milyar lira DİBS verilmesine, kazançlarına göre kesinti oranlarının belirleneceği zorunlu BES'e kadar birçok alanda yeni atılacak adımlar bulunuyor.

Yeni programa göre vergi mimarisi kapsamında istisna ve muafiyetler azaltılacak, kurumlar vergisi düşürülecek, kamu bankalarına toplam 28 milyar lira DİBS verilecek. Konkordatolar yeni bir yasal çerçeve ile ele alınacak. Kıdem tazminatı reformu gerçekleşecek.

Kamu bankalarının sermaye yeterlilik ve likidite karşılama oranları artırılarak bilançoları daha da dirençli hale getirilecek. Özel bankaların da sermaye yapılarının güçlendirilmesi hedefleniyor.

Borç ödeme kabiliyetini yitirmiş şirketlerin hızlı şekilde tasfiyesi sağlanacak. Bu bankacılık sistemi açısından önemli.

Sigortacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu kurularak sektör izlenip denetlenecek. Bu kurum daha önce de vardı ama sonrasında Hazine bünyesine alınmıştı.

Taze meyve sebze pazarında dengeleyici unsur olması amacıyla Tarım Kredi Kooperatifi ortaklığıyla Sera A.Ş kurulacak.

Yeni vergi sisteminde, istisna ve muafiyetler azaltılacak. Kurumlar Vergisi kademeli olarak düşürülecek. Gelire göre artan oranlarda vergilendirme amaçlanıyor. Mükellef Hakları İcra Kurulu kurulacak.

Çalışanlardan olduğu gibi iş verenden de yapılacak kesintiler BES ile entegre Kıdem Tazminatı Fonu’nda toplanacak. BES zorunlu olacakmış gibi görünüyor.

Reform programı geniş kapsamlı bir program olmuş. Teşvikten çok tedbir ve düzenlemeleri içeriyor. Özellikle, bankaların üzerindeki reel sektör borcu yükünün hafifletilmesi yönünde planlanan adımlar büyük önem taşıyor. Ancak öncelik büyüme mi enflasyon mu? Net değil...

Şimdi asıl konu, bu programın bir an önce hayata geçirilmesi olacak.

İç siyasi gündemin yoğun olduğu bir ortamda bunun hayata geçirilmesinin biraz zaman alacağı görüşündeyim. Yani etkisi de orta ve uzun vadede görülür. Hayırlısı olsun.


YORUMLAR

  • 0 Yorum