Konut satışları neden düşüyor?
Mustafa SEVEN

Mustafa SEVEN

Konut satışları neden düşüyor?

22 Şubat 2019 - 10:02

Türkiye genelinde konut satışları 2019 Ocak ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 24,8 oranında azalarak 72 bin 937 oldu.

İpotekli konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 77,2 oranında azalış göstererek 6 bin 537 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 9 olarak gerçekleşti.

İpotekli satışlar, sektörel canlılığı gösteren bir barometre niteliğindedir.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) verilerine göre konut fiyatları 2018’de yüzde 9.69 arttı.

Yıllık TÜFE yaklaşık yüzde 20 olduğuna göre, reel konut fiyatları yüzde 10 civarında gerilemiş.

Yapı ruhsatı alınan daire sayısı geçen yıl, 2017'ye göre tam yüzde 53 azaldı. Yani inşaat sektörü bir anlamda, bekle gör vaziyetine geçti.

Faizler yüksek. Ancak, faizlerin yüksek olması tek başına bir engel teşkil etmiyor.

Kampanyalar yapıldı. Konut fiyatları oldukça indirimli fiyatlardan satışa sunuldu.

Fiyatların düşük olması ya da kurun belli bir seviyede sabit kalması da satışların önündeki engel değil. Tüketicilerin zaruri harcamaların sonunda ellerinde kalan bakiyesi yetersiz. Yani tüketicinin, önümüzdeki yıllardaki gelirini ipotek altına alıp, borçlanarak bir şeyler almak listesinin ilk sıralarına girmiyor. Asıl konut satışlarını azaltan etken bu…

Tüketicinin; harcanabilir gelirini yeniden kredi alarak konuta yönlenmesi sürecinde, yaklaşık 50 alt sektör ile ilişkisi olan konut sektörünün yeni bir destek ve stratejik yapılanma planına ihtiyacı var.


YORUMLAR

  • 0 Yorum