TÜRKİYE-IMF DÜNYA BANKASI
Mustafa SEVEN

Mustafa SEVEN

TÜRKİYE-IMF DÜNYA BANKASI

19 Nisan 2019 - 07:23

Türkiye, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak başkanlığındaki bir heyetle IMF-Dünya Bankası Bahar Dönemi toplantılarına katıldı.

Nisan ayındaki Bahar Dönemi toplantıları ile Ekim ayındaki Yıllık toplantılar, her iki kurumun merkezi olan Washington’da yapılır. Üç yılda bir ise diğer bir üye ülkede gerçekleştirilir. 2021’deki bu toplantının Fas’ta yapılması bekleniyor. 2009 yılında da İstanbul’da yapılmıştı.

Türkiye, IMF ve Dünya Bankası’nın üyesi olduğu için her toplantıda temsil edilir; ayrıca 24 İcra Direktöründen biri de Türk.

IMF’den mali destek istenmesi halinde, bunun için Washington’a gidilmesine gerek yok. Çünkü IMF’nin zaten 2001 kriziyle birlikte Ankara’da faaliyete başlayan bir daimi temsilciliği var.

Böyle bir ofisin kurulması, Türkiye açısından da iyi oldu. Çünkü IMF, Türkiye’deki mali gelişmeleri yakın bir şekilde takip edip, gelişmeleri güncel ve gerçekçi olarak değerlendirebiliyor.

Bu arada, IMF’den halihazırda en fazla borç almaya devam eden ülkeler, Arjantin, Ukrayna, Yunanistan ve Mısır.

IMF, kısa vadeli likidite ihtiyacı çeken Meksika, Kolombiya ve Fas gibi ülkeler için de, İhtiyati Kredi Hattı imkanı çerçevesinde kredi sağlıyor.

Ben şimdilik doğrudan IMF desteği aşamasında olduğumuzu düşünmüyorum.

Onun yerine, etkili uluslararası bir danışmanlık firması yardımıyla, ekonomi programının uluslararası piyasalara anlatılmasının daha doğru olacağı kanaatindeyim.


YORUMLAR

  • 0 Yorum