113.5 gün tatil yetmedi mi?
Reklam
Nezih Bilger

Nezih Bilger

113.5 gün tatil yetmedi mi?

12 Ağustos 2017 - 12:53

Turizmcilerin "Kurban Bayramı tatilinin 10 güne çıkartılması" ile açıklamalar devam ediyor. Sanayici ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "tatilden daha çok çalışmaya ihtiyacımız var" ifadelerini kullanırken turizmciler yine bayram tatilinin "10 güne çakırtılması" için ısrarını sürdürüyor.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Başaran Ulusoy, 2016 yılı Kurban Bayramı dönemini örnek göstererek, seyahat acentaları vasıtasıyla tatile çıkan kişi sayısının 700 bin civarında olduğunu söylüyor. Tatil süresinin uzaması ve son dakika rezervasyon taleplerinin artması durumunda 1 milyonun üzerinde vatandaşın tatile çıkmasını ve 1 milyar lira gelir elde edileceğini açıklıyor.

Buraya kadar bakanın da, sanayicinin de seyahat acentalarının da kendine göre haklı görüşleri var.

Ancak gerçek rakamlar öyle değil...

Bankalararası Kart Merkezi'nin açıkladığı rakamlara göre 2017 Ramazan Bayramı Arife'sinde kartlı işlemlerde rekor kırıldı.

Bankalararası Kart Merkezi'nin açıklamalarına göre arife gününde kartlarla 4.1 milyar TL tutarında ödeme yapıldı. Ödemelerin yaklaşık yarısı market, akaryakıt ve giyim harcamaları için gerçekleşti. En fazla harcama yapılan market sektörü toplam kartlı ödemelerin yüzde 21'ini oluştururken, akaryakıt istasyonları ve giyim sektörü ise yüzde 14'ünü oluşturdu. Toplam kartlı ödemelerin yarısı bu üç sektörde gerçekleşirken yemek ve çeşitli gıda sektörleri kartlı ödemelerin yüzde 8'ini oluşturarak en fazla harcama yapılan sektörler arasında yer aldı...

Yani; vatandaşlar harcamalarını tatil yerine ev, araç ve giysilerine yaptı.

Yaklaşık 4.1 milyar TL tutarında yapılan kartlı ödemelerin yurtiçi ve yurtdışı dağılımı incelendiğinde bu tutarın 162 milyon TL'si yurtdışında, 3 milyar 933 milyon TL'si ise yurtiçinde yapıldı.

Geçen yıl Ramazan Bayramı döneminde yüzde 5 olan yurtdışı kartlı ödeme payının 2017'de yüzde 4'e gerilemesi ve yurtdışı kartlı ödeme tutarının geçen yıla göre azalması, tatil döneminde yurtiçinin tercih edilmesinin en büyük göstergesi olarak göze çarpıyor.

Yani; vatandaşlar tatil veya başka nedenle yurtdışı seyahatlerini de azalttı...

2017 yılının ilk altı aylık verilerine göre Türkiye'de haziran ayı itibarıyla kullanılan toplam 184,6 milyonluk kartın 60,4 milyonunu kredi, 124,2 milyonunu da banka kartları oluşturuyor. İlk 6 ayda geçen yılın aynı dönemine kıyasla banka kartı sayısı yüzde 8, kredi kartı sayısı ise yüzde 2 yükseliş kaydetti.

Banka ve kredi kartlarıyla 2017 yılının ilk altı ayında toplam 317 milyar liralık ödeme yapıldı. Bu rakam geçen yılın aynı döneminde kaydedilen 285 milyar lira ile karşılaştırıldığında, ödemelerde yüzde 11 büyüme yaşandı.

317 milyar liralık ödemenin 32 milyar lirası banka kartı, 285 milyar lirası da kredi kartıyla yapıldı. Böylece banka kartıyla ilk 6 ayda yapılan ödeme, geçen yılın aynı dönemi ile mukayese edildiğinde yüzde 37, kredi kartıyla ödeme ise yüzde 9 yükseldi.

Yani; kredi kartlarına olan borcumuz yüzde 9 arttı...

Türk halkının yüzde 40'ı zaten tatil yapamıyor.

2017'nin ilk yarısında tatile çıkanlar da seyahat başına ortalama 466 lira harcayabildi.

2016'nın 118.5 günü tatildi...

2017'nin 113.5 tatil.

Bu tatil günleri yetmedi de üstüne 3.5 gün daha mı ekleyeceğiz?

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum