Genel Sağlık Sigortası şartları nedir?
Reklam
Oğuz Aslım

Oğuz Aslım

Genel Sağlık Sigortası şartları nedir?

08 Ocak 2019 - 07:42

Toplum tarafından GSS olarak bilinen Genel Sağlık Sigortasının temel amacı ülke genelinde tüm vatandaşların sağlık hizmetinden faydalanmasını sağlamak. Zorunlu olan GSS'ye 18 yaşını geçen ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes katılıyor. Hastane, yoğun bakım gibi hizmetlerden bu sigorta dahilinde yararlanabiliyorsunuz. 18 yaşından büyük olanlar, çalışmıyorsa veya sigortalı değilse belli bir ücret karşılığında bu hizmetten yararlanabiliyor. 2012 yılından itibaren zorunlu olan GSS'ye T. C. Vatandaşı olmayanlar ise, kendi istekleri üzerine katılabiliyorlar.

GSS'DEN NASIL FAYDALANABİLİRİM?

Evdeki kişi başına gelir brüt asgari ücretin üçte birinden az olanlar (2029 TL/3 = 676 TL) Genel Sağlık Sigortası primi ödemeyerek sağlık hizmeti alabiliyor. Kişi başı gelir 676 lira ile 2029 lira arasında olanlar ise asgari ücretin 3’te 1’inin yüzde 12’si oranında yani 81 lira ödeyerek sağlıktan yararlanabiliyor. Geliri brüt asgari ücretle iki katı arasında olanların ise 243 lira GSS primi ödemesi gerekiyor.

KİMLER GSS PRİM BORCU ÖDER?

-Herhangi bir kapsamda çalışmayan, sigortalı olmayan,

-Bakmakla yükümlü olunan kişi olarak anne, baba, eş ve ya çocukları üzerinden sağlık güvencesi olmayan,

-SGK’dan emekli maaşı ya da gelir almayan

Herkes zorunlu olarak GSS kapsamında yer alır.

GSS BORCU OLANLAR SAĞLIKTAN YARARLANABİLİR Mİ?

GSS borcunun 60 günden az olması, gelir testinin yaptırılmış olması ve gelir testi neticesinde 676,5 TL’den az gelir kazandığının kesinleşmesi halinde vatandaşın muayene olabilme hakkı bulunmaktadır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum