EMEKLİLİK VE SPOR
Onur B. MAYACI

Onur B. MAYACI

EMEKLİLİK VE SPOR

10 Mayıs 2019 - 07:00

İzmir’de yaşayıpta kordona gitmeyenimiz yoktur sanırım. Kordon İzmir’de yaşamayan kişilerin bile şehire geldiklerinde ilk gittikleri yerlerden biridir. Peki hiç kordona sabah erken saatlerde gittiniz mi?

Oradaki spor yapan insanları iş icabı o güzargahı kullananlar fark etmişlerdir, hatta belki imrenmişlerdir. Keşke hayatımın bu evresine geçebilsem demişlerdir. Bu durum güzel İzmir’imizin tüm sahil şeridinde böyle ve bizler her sabah o insanlara işimize giderken imrenerek bakmaya devam edeceğiz.

Bu noktada sorulması gereken sorulardan biri neden spor yapan insanların tamamına yakını emekli ve yaşlı insanlar?

Diğer soru ise bizler spor yapmak için emekli olmayı beklemek zorunda mıyız?

Her iki sorunun cevabı da aslında çok basit sporla yaşamak, sporu hobi olarak hayatına sokmak, yaşam biçimi olarak spor yapmak o imrendiğimiz emeklilerin çok çok azınlığında vardır. Onların yaşlarından yola çıkar ve gençlik yıllarına doğru ülkemizin durumuna göz atarsak spor yapacak bir ortam buluyor, bu farkındalığa sahip oluyor olmaları mucize olurdu. Neyse ki ülkemizin fiziksel şartları bugün spor yapmaya daha elverişli ve bu imkanlardan sahillerde, parklarda vb yerlerde faydalanan emekli bir kesim var.

Belirli bir yaşın üzerindeki kişilerin yolu hastaneye düştüğünde hastalığın ne olduğu fark etmeksizin doktorlar yürüyüş yapmasını, hareket etmesini, fiziksel olarak uygunsa daha ileri seviyede spor yapmasını istiyor hastalarından. Spor yapmanın iyi geldiği hastalıkların bazıları kolestrol, tansiyon, bel fıtığı, kansere yakalanma oranı, kadınlarda meme kanseri riskini yarı yarına düşürdüğü araştırmalar sonucu bilinmekte.

Yıllar önce çok sevdiğim hocalarımdan biriden duyduğum bir Fransız Ata sözü vardı. Gençler bilebilse, yaşlılar yapabilse. Spora başlamak için ne hasta olmaya ne de emekli olmayı beklemeye ihtiyacımız var. Hazır bizi sağlıksal sorunlar spor yapmaya zorunlu kılmamışken bu yılların keyfini bisiklet sürerek, koşarak, yüzerek, spor salonlarında hayalini kurduğumuz vücutlar için çalışarak geçirebiliriz.

Gençlerin bilebildiği, yaşlıların yapabildiği herşeyin çok güzel olduğu emeklilikler yaşamamız dileklerimle.


YORUMLAR

  • 0 Yorum