KADINLAR VE SPOR
Onur B. MAYACI

Onur B. MAYACI

KADINLAR VE SPOR

26 Nisan 2019 - 07:00

Geçen hafta sporun birleştiriciliğine, sosyal yaşantımızdaki faydalarına değinmiştik. Bu olguların içinde kadının yeri ve kadınların erkeklere oranla neden daha az rol aldığı hakkında değerlendirme yapmalıyız. 

Yıllardır içimde yara olan bu konuda öz eleştiri yapıyorum hemcinslerim adına ve geldiğim nokta maalesef cinsiyet ayrımcılığına kadar uzanmakta. Kadınların bir spor müsabakası izlemek için heyacanlanmayışı, o tutkuyu, hazzı, sevinci mutluluğu yaşayamayışının en büyük sebeplerinden biri biz erkeklerin sporu çok yanlış değerlendirip sadece erkeklerin bulunduğu ortamları yaratmamızdan kaynaklanıyor. Çocukluğundan itibiren sporu sevdirmek için ne yapıyoruz kadınlara, erkek çocuğuna futbol topu forma alan bir babanın kızı için bebek alması ve onunla kurduğu iletişim neden çok farklı oluyor. Bu ayrımcılıkları maalesef istemeyeciğimiz kadar arttırabiliriz. 

Bu süreç ile büyüyen çocukların sporu sevme şanslarını elinden aldığımız gibi yeteneklerini keşfetmelerinede engel oluyoruz. Kadın sporcu çıkartmakta ülkemizde çok başarısız durumdayız. 2016 olimpiyatlarıda ülkemiz tarihinin en başarılı 4. turnuvasını yaşadı toplamda 8 madalyaya ulaştı. Sadece Nur Tatar Taekwando da bronz madalyaya ulaşarak kürsü görüp bizleri mutlu edebildi. Nerede yanlış yapıyoruz diye düşünmemiz gerekiyor. Başarısızlıkları başkalarının üzerine atmak gibi kötü bir huyu var insanoğlunun. Sporu yönetenler kötü, antrenörler kötü, sporcular yeteneksiz peki ülkemizdeki kadınların kaçı sporu seviyor, onlara bunu sevdiremeyenler kim ? 

Sevdiğimiz işleri keyifle yapar ve daha başarılı oluruz bu yadsınamaz bir gerçek. Daha sağlıklı, başarılı, güçlü bir gelecek için çocuklarımıza sporu sevdirelim özellikle kız çocuklarına onlar bu günün çocukları yarının anneleri olacaklar.


YORUMLAR

  • 0 Yorum