ŞEHİR EFSANELERİ 2
Onur B. MAYACI

Onur B. MAYACI

ŞEHİR EFSANELERİ 2

03 Mayıs 2019 - 07:00

Sağlığımıza kavuşmak adına verdiğimiz bu mücadele içerisinde önümüze çıkan engellerin en büyüğü doğru bildiğimiz yanlışlar olsa gerek. Bizi hedefimizden uzaklaştıran sağlık yolunun engebeli ve zor görünmesini sağlayan bilgi kirliliğini ortadan kaldırmak biz antrenörlerin en büyük görevi olmalı. Bizler mental olarak sürekli motive olabiliyor ve spor fikrine her zaman sıcak bakabiliyoruz. Bizlerin tek mücadelesi fiziksel, ancak çevremizdeki insanların spor fikrine dair o kadar büyük korkuları var ki bu korkuların neredeyse tamamı mental korkular. O kişileri bulmak onlara dokunmak, korkularından arındırmak, başlangıç için onlara yol göstermek ve en önemlisi zihinlerindeki bulanıklığı ortadan kaldırmak en önemli görevlerimizdendir.

Yolun başında yapılan en büyük hataların başında aç kalarak zayıflamaya çalışmak geliyor. Siz vücudunuza ne kadar az kalori alırsanız alın vücudun bu duruma tepki gösterip kendini korumaya alması çok uzun sürmeyecektir. Beyin sizin zor bir süreçten geçtiğinizi ve besin bulmakta zorlandığınızı düşünüp ortamına ayak uyduracaktır. Düzenli ve dengeli beslenerek ihtiyacımız kadar yemeliyiz. 

Yemek için yaşamayı bırakıp yaşamayak için yemeye başladığımızda her sabah aynada gördüğünüz sağlıklı insan size günaydın diyecektir. 

Tartıda gördüğümüz rakam bizim için ne kadar önemli ? 

Kilo verme hedefindeki kişi eğer yağ kütlesinden kilo verebiliyor ise harika ancak sıvı kaybı kas kaybı yaşatıyorsa kendine sağlığını tehdit edecek düzeye gelmeden bu sürece son vermeli profesyonel bir destek alarak yoluna devam etmeli. Özellikle yaşı ilerlemiş kadınlarda menopoz döneminde kemik erimesi artış gösterecektir. İskelet sistemini ayakta tutan kas sisteminizi kilo vermek uğruna yemeden içmeden kesilerek azaltırsanız daha ciddi sorunların kapısını açmış olacaksınızdır. 

Spor yaparken soğuk su içilmemeli midir ?

Vücut ısının arttığı sıcak yaz aylarında soğuk su içmek tek başına bile sağlıklı bir davranıştır. Bunun üzerine spor esnasında tüketilen sıcak su ise vücudun sıcaklık dengesini bulmasına yardımcı olacaktır. Metobolizmanın hızlanmasına yardımcı olup yağ yakımını hızlandıracaktır. Kalp krizi riskini aza indirirecek sıcak çarpmasına karşıda koruyacaktır.

Fast food zincirlerinin artması ve alışveriş merkezlerinin sosyalleşme noktası haline gelmesi ülkemizdeki obezite oranını yükseltmekte. Hareket kabiliyetleri sınırlanan ve özgüvenleri zarar görmüş kişilerin başında gelen obez kişiler mental olarak daha fazla desteğe ihtiyaç duymaktadırlar. Bilgi kirliliğinden onları uzak tutmak ve tekrar aramıza kazandırmak için yıllardır mücadele veren değerli hocam Yusuf Aygüney'i kutluyorum. Kendisi doğayla iç içe çok güzel bir form kampı kurdu ve yıllardır sessiz sedasız sağlık dağıtıyor. 

Çevremizde dokunulmaya ihtiyacı olan kendini çıkmazda ve çaresiz hisseden insaları görmezden gelmeyelim. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum