Ayvalık'taki vefalı gelin
Recai Şeyhoğlu

Recai Şeyhoğlu

Ayvalık'taki vefalı gelin

05 Mart 2019 - 09:57

Gürcistanlı Maiiam Baştuz 2009'dan bu yana Ayvalık'ta yaşıyor. Antikacılar Çarşısı'nda antikacılık yapıyor. Gaz lambaları, danteller, porselenler, cam eşyalar arasında geçiyor bütün günü... Tiflis'te doğmuş büyümüş bir Gürcü kızı değil de bu topraklarda doğmuş biri adeta.

Yıllar önce Tiflis'te bir inşaat şirketinde çalışırken Edremitli işadamı Yılmaz Baştuz ile tanışınca değişiyor kaderi. Yılmaz Bey, Tiflis'e o günlerde mermer satıyor. Sık sık da karşılaşıyor Maiiam ile ve birbirlerine aşık oluyorlar. İki kez Edremit'e gelip Baştuzların konuğu oluyor. Aile de çok benimsiyor Maiiam'ı. Evin tek oğlu olan Yılmaz'ın aşkına saygı gösteren aile, oğullarının evlenme isteğine hemen evet diyor. Maiiam ve Yılmaz evleniyor.Yaşamlarını Edremit'te sürdürmeye karar verdiklerinden hem Tiflis'te hem de Edremit'te birer düğün yapıyorlar ve Edremit'e yerleşiyorlar.

Baştuz Ailesi de Edremit'in köklü ailelerinden. Baba Hüseyin Baştuz bir dönem belediye başkanlığı yapmış biri. Dede Baştuz ise bölgede ilk tuz işi yapan bir tüccar. Baştuz Ailesi, gelinlerine Edremit'te bir antikacı dükkanı açıp işin başına geçiriyorlar. Zaman sonra da Ayvalık'a gezmeye geldiklerinde burada da bir dükkan kiralıyorlar. İkisi de Ayvalık'ı çok seviyorlar. Ne var ki Yılmaz Bey, kalp krizi geçirip 2009 yılında vefat ediyor. Maiiam da 2009'da Ayvalık'a yerleşip dükkânı işletmeye başlıyor.

Oturduğu koltuğun önündeki camlı masada kayınvalidesinin fotoğrafı var. Hemen sağında Yılmaz Bey'in fotoğrafı. Dükkânın en görülür yerinde de devasa bir başka fotoğraf... O da Yılmaz Bey'in dedesi Tüccar Hüseyin Bey. Çekmecesinde de eşinin ailesinin siyah beyaz fotoğrafları... Hem de yüzlerce...

''Eşimi çok seviyordum. Eşim de annesini, babasını ve dedesini çok seviyordu. Ben de hergün onlara bakarak sevgimi saygımı sürdürüyorum.''

Kısaca... Ayvalık'taki Vefalı Gelin, artık her şeyiyle bizim kızımız.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum