Portre: Ferhat İşlek
Recai Şeyhoğlu

Recai Şeyhoğlu

Portre: Ferhat İşlek

05 Şubat 2019 - 10:41

1965-66 Ders Yılındaki İngilizce, Türkçe ve Sosyal Bilgiler öğretmenlerimi unutmadım hiç. Asliye Hanıma âşık olmuştum zaten. Altan Hanım ise ablam- annem gibiydi. İngilizceye olan aşkım ondan kalma.

Altan Hanım'la hâlâ görüşüyoruz Karşıyaka'da.

Öğretmenlik yaptığım Bergama Merkez ve Sarıdere Köyü, Altındağ, Bozyaka, Yeşilyurt, Güzelyalı ve Çankaya'daki okullarımdan da hâlâ görüştüğüm öğrencilerim var.

Zaman zaman kokteyllerimde de birlikte oluyorum onlarla.

Nedenine gelince... Büyük bir sevgi bu! Onları özlüyor, görmek ve konuşmak istiyorum her daim. Aydın, Tanju, Zerrin, Abidin, Hamza, Tarık, Ozan, Can, Bayram, Burak, Hazal, Serhat, Ece, Ethem, Erdal...

Öğrencileriyle uzun süre ilişkilerini sürdüren ender öğretmenlerden biri olduğuma inanıyorum.

Etkili bir öğretmen değil de arkadaş canlısı biri olduğumdan...

Halim Erker ve Hasan Tahsin Abakan gibi etkili öğretmen olmayı çok isterdim tabii ki. İkisi de Makedonya'dan gelmişler. İkisi de birer matematik dehası. Karşıyaka'da aynı okullarda yıllarca müdür yardımcılığı yapmışlar, birlikte özel okullar açmışlar.

İkisinden de çok başarılı öğrenciler yetişmiş.

Bugün adları bir sokakta yaşıyorsa, yaşatanlara teşekkür etmek gerek.

Meydanlara, sokaklara ve parklara isim verirken öncelikle toplumu şekillendiren değerli öğretmenlerimize öncelik vermek gerekir diye düşünüyorum.

Salihli Lisesi'nin edebiyat öğretmeni Turan Alptekin ile matematik öğretmeni Arif Bey sanki Salihli'de hiç yaşamamış gibi... Ayvalık'ta öğretmenlik yapmış olan Fikret Mualla ona keza...

Belediye başkanları mı vefasız yoksa Salihlililer – Ayvalıklılar  mı duyarsız bilemiyorum.

 *

İzmir'de Vefa İstasyonu adı altında değerli bilim-sanat insanları adına geceler düzenleniyor. Bu girişimi düşünen ve yaşama geçirenleri kutlamak gerek. Vefanın sadece İstanbul'da bir semt olmadığını kanıtlamış oluyorlar.

Şair- Yazar Ferhat İşlek, bu konuda kutlanması gereken ilk isimlerden. İşin yürütmesinden  sorumlu olan  o çünkü.

Ferhat, çeyrek yüzyıl önce tanıştığım bir coğrafyacı. O yıllarda Urla'da öğretmenlik yapıyordu. Ben Öğretmen Dünyası Dergisi'nin İzmir Temsilcisi, o da Urla Temsilcisiydi. Herkesle barışık, düşünce üreten bir şairdi.

Zaman sonra yollarımız Türkiye Yazarlar Sendikası İzmir Temsilciliğinde kesişti. İkimiz de sendikanın yöneticisi olduk. Etkili eylemlerle sendikamızın sesini duyurduk. Önemli eğitim projeleriyle kamuoyu yarattık. Orhan Kemal ve Nazım Hikmet'in adlarının yeni açılan okullara verilmesini istedik o günlerde. Ne var ki o günlerin iktidar yanlısı olan il milli eğitim müdürü engelini aşamadık.

Bir bakıyorum Ferhat, yeni bir şiir dosyası ya da öykü dosyası hazırlayan bir edebiyatseverin elinden tutup matbaa ve yayınevi arayışında, bir bakıyorum bir dost için anma toplantısı girişiminde. Uluslararası Akdeniz Kentleri Kültür ve Sanat Buluşması'nın genel koordinatörlüğünü yapıyor şimdi. Tarsus, Antalya, Mersin, Adana, Osmaniye, İskenderun ve Antakya  arasında  mekik dokuyor. Öte yandan grafik tasarımları yapıyor. Kitap kapakları, afişler, dizgi ve düzeltmelerle şair dostlarına el veriyor.

Yaptığı işler için de kimseden bir talebi olmuyor. Tıpkı Mehmet Atilla gibi… Dostluk ve dayanışma onun derdi.  Kim mi Ferhat İşlek ?

İlk, orta ve liseyi Adana’da tamamlamış bir Adanalı. Orhan Kemal toprağından… Öğrenimini sürdürürken dokuma ve maden işkollarında çalışmış, bir süre makine mühendisliği ve eğitim yönetimi alanlarında öğrenim görmüş. Coğrafya lisans programını bitirmiş. Iğdır, Kars, Ankara, İzmir ve Adana’da öğretmenlik yapmış.

Bildiğim bir çalışması var ki söylemeden geçmek olmaz. Eğitim tarihi  ile Çingene  çocuklarının eğitimi üzerine yaptığı  araştırma… Öte yandan çevre konularının öğretim programlarına yansıtılmasıyla ilgili yaptığı çalışma da Çevre Bakanlığı tarafından ödüllendirilmiş. Ben onu Patikanın Başlangıcı, Sardunya Düşlü Memleketim kitaplarıyla tanımıştım.  Şimdi bu listeye Sevdalar Çiçeklenir, Kurtarılan Aşklardı Onlar, Güneşli Çocuklar, Tut Ellerimi Öğretmenim, Sevda Hüzün Bırakmaz eklenmiş.

Aykırısanat, Çalı, Berfin Bahar, abece, Simurg, Gerçek Sanat, Evrensel, Ardıçkuşu gibi dergilerdeki yazılarıyla da okuyucularına seslendi yıllarca.

Hazırladığım kimi dosyaların ete kemiğe bürünmesi konusunda  yardımlarını- dostluğunu  unutamadığım Ferhat İşlek’i, Orhan Kemal romanları kadar çok seviyorum.

Paylaşım-  dayanışma deyince aklıma gelen  ilk üç beş isimden biri o!

Kimbilir şimdi Mersin’de hangi hangi etkinliği düzenlemekle meşgul…

YORUMLAR

  • 0 Yorum