Recai Şeyhoğlu

Recai Şeyhoğlu

TARKEM

23 Nisan 2019 - 07:00

Bilir misiniz bilmem İzmir’in 3. kez M.Ö. 400 yılında Kadifekale eteklerinde kurulduğunu… 1600’lerde Akdeniz Liman Kenti oluyor. 1800’lerin başında da demiryolu hatları ve rıhtımın inşa edilmesiyle de ticaret merkezi oluyor. Öncesine gidecek olursak, İzmir’in M.Ö. 3000 yıllarında bugünkü Bayraklı yakınlarındaki Tepekule’de Lelegler tarafından kurulduğunu öğreniyoruz.

Bir başka bilgi de 8 – 9 bin yıl önce Neolitik Dönem olarak adlandırılan tarih diliminde Bornova’daki Yeşilova’da kurulduğu… 1500 yıl kadar bu coğrafyada yaşamış bizden önceki İzmirliler.

Kazı çalışmalarıyla da daha neler öğreneceğimizi gelecek günlere bırakalım şimdilik.

İzmir, Türkiye’nin gelişmiş, şirin bir kenti.  Ne var ki Dubrovnik, Marsilya, Varşova, Lizbon, Roma, Prag gibi diğer tarihi kent merkezleri gibi gelişmiş değil. Yaz mevsiminde dolup taşan Dubrovnik kadar değil. Yaz- kış turistle kaynayan Roma kadar hiç değil…

İzmir’imizin İzmir sever büyükleri bunun ayrımına varmış olmalı ki, şimdi İzmir’i hakkettiği noktaya taşıma gayreti içindeler. Yerel yönetimler (belediye- valilik), özel sektör ve sivil toplum kuruluşları el ele verip İzmir’i ayağa kaldırma çabasındalar. 116 kurucu ortak, İzmir’in kent değerlerini korumak ve geliştirmek için yeni bir model yaratma adına bir araya gelerek TARKEM’i oluşturdular. 2012’nin 19 Kasım’ında… Vizyon şu: Kentin kültürel ve tarihi değerlerini, yaşayanları yerinde koruyarak ve katılımcı yönetim anlayışıyla kamu- özel sektör işbirliği içinde kalkındırmak!

TARKEM, ne diye soracak olursanız… Tarihi Kemeraltı’nın kısaltılmışı.

Valilik, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak Belediyesi, İzmir Ticaret Odası, Sanayi Odası, Borsa, Esnaf Odası, İhracatçı Birlikleri, Deniz Ticaret Odası ile Kültür ve Turizm Bakanlığı ile el ele vermiş olan bu yapının 25.000.000 TL sermayesi, 150 ortağı bulunuyor.

İzmir Lezzet Buluşmaları, İzmir Safarad Kültür Festivali, 1905 Goad Haritaları Projesi, İnstaMeet Etkinliği, Karşıyaka Çok Sesli Korosu Konseri Kemeraltı’nda turist ol gibi etkinliklerle, tematik gezi programlarıyla İzmirlilere çeşitli şifreler vererek tarihi bölgenin keşfedilmesi sağlanmış bugüne kadar.

Kaldıraç projeler, gayrimenkul projeleri ve sosyo- kültürel etkinliklerle de sürdürülüyor bu proje. Kaldıraç projelerin neler olduğunu da belirtelim: İzmir Yahudi Müzesi, Gurme Sokak Projesi, Sanat Hanı.

İzmir’in tarihi kent merkezinde kültürel ve turistik açıdan tanıtılmaya değer bulunan 258 noktanın belirlenmesi, 252 hektarlık bu alanla ilgili daha önce yayımlanmış akademik çalışmaların derlenmesi ve fotoğraf- kaynak arşivi oluşturulması sağlanmış. Bununla ilgili İzmir Büyükşehir Belediyesi için bir de “İzmir Tarih” isminde cep telefonu uygulaması bile yapmışlar.

252 hektarlık bölgede bulunan arkeolojik alanlar, tarihi camiler, hanlar, hamamlar, sinagoglar, kiliseler, havralar, konakların daha geniş kitlelere tanıtılacak olması / korunması kentlilik bilincinin oluşturulması – kent kültürü adına da çok sevindirici.

Havralar, Kestelli ve Hatuniye bölgelerinde yapılacak çalışmalarla İzmir rengârenk bir kent havasına bürünecek. Gayrimenkul projeleriyle; Tevfik Paşa Oteli, Mavi Kortejo ve 442 Sokak ofislerinin satın alınmış olması ile bu bölge ekonomik anlamda da kalkınacak elbet.

Bilgi işlem teknolojileri, kargo hizmetleri ve kablosuz internet altyapısı ile çok sorunun da üstesinden gelineceği için bu tarihi bölge yeni bir Rönesans’ın eşiğinde dersek abartmış olmayız.

Sosyo- kültürel projelerle tarihi kent merkezinin çekim merkezi olacağı gün gibi aşikâr.

TARKEM’in başında da pırıl pırıl bir İzmirli genç bulunuyor. Sergenç İneler. İzmir Özel Saint Joseph Lisesi, ODTÜ Felsefe ’de okumuş, DPT’de, Strasburg’da Avrupa Konseyinde, Dünya Bankasında çalışmış, çok sayıda sivil toplum kuruluşunun aktif üyesi olan Sayın Genel Müdürün ekibiyle birlikte İzmir’e önemli katkılarda bulunacağına inanıyorum.

Vali yardımcısı olan bir başka ODTÜ’lü Uğur Kolsuz’un ondan övgüyle söz ediyor olması boşuna değil çünkü. TARKEM’e gidip yapılan çalışmaları bir İzmirli olarak görün, sorun ve öğrenin. NOKTA!


YORUMLAR

  • 0 Yorum