Bayram Haftası…
Recep AKDAĞ

Recep AKDAĞ

Bayram Haftası…

16 Haziran 2018 - 08:20

Bayram Haftası…
Mutlu, huzurlu, sağlıklı ve barış dolu bir Bayram diliyorum sevgili okuyucularım…
Bu hafta o kadar güzel filmler var ki inanamazsınız. Ya da bana öyle geliyor…
Birbirinden farklı filmlerle dolu olan bu haftada ilk olarak başlamak istediğim film, “Dümdüz Adam”. Murat Toktamışoğlu’nun yönetmen koltuğunda oturduğu filmin başrollerinde Ferdi Sancar, Ersin Korkut ve geçen hafta Kanal Ege’ye de konuk olarak gelen ve ağırlamaktan onur duyduğumuz usta oyuncu Cezmi Baskın bulunuyor. Kendi hâlinde yaşamını sürdüren taksi şoförü Ferdi'nin, normal başlayan bir günde dedesi Cemşit ve yolda rastladıkları Kader'le birlikte yaşadıkları komik olayların anlatıldığı filmin yolu açık gişesi bol olsun diyorum.
Haftanın sizler için seçtiğim ikinci filmi yine komedi türünde karşımıza çıkacak olan ve Cem Sürücü’nün yönetmen koltuğunda oturduğu “Tatlı Bela”.  Kapılarının önüne bırakılan bebeğin sorumluluğunu üstlenmek durumunda kalan üç arkadaşın hikâyesini anlatıyor. Arda, Erdem ve Fırat çocukluktan beri birlikte olan üç arkadaştır. Üç kafadar sıradan hayatlarına devam ederken, bir gece kapılarının önüne bırakılan bir bebekle birlikte hayatları bir anda değişecektir. Ela bebeğin kime ait olduğunu bulmaya çalışan Arda, Fırat ve Erdem bir yandan rutin hayatlarına devam etmeye çalışırken, bir yandan da hayatlarında ilk kez aldıkları bebek bakıcılığı sorumluluğu yüzünden komik durumlara düşerler. Bu durumu yakın çevrelerine izah etmeye çalışan üç kafadar, diğer yandan da bebeğin kimin bebeği olduğu sorusuna cevap bulmaya çalışırlar. Üç kafadarların takım beyni sayılan Arda ise, Ela bebek sayesinde tanıştığı Seren'le yeni bir aşk rüzgarına yelken açarken, minik Ela'nın hiç kimsenin tahmin etmediği hayat hikayesi ile gerçekler ortaya çıkınca herkes büyük bir şok yaşayacaktır. Filmde Selen Seyven ve Serkan Kuru başrollerde yer alırken Yıldırım Öcek, Eda Erol ve Eren Pekgöz gibi isimlerde filmdeki diğer oyuncular.
Sırada haftanın son yerli filmi var sevgili sinemaseverler. Alper Mestçi’nin hem yazıp hem yönettiği korku türündeki “ÜçHarfliler: Beddua”. Beyzanur Mete, Esma Soysal, Şerife Ünsal ve Gizem Takma’nın oynadığı filmin konusuna baktığımızda; lise çağlarından beri yakın arkadaş olan bir gurup gencin bir şamanla tanışması anlatılıyor. Beddua iki tarafı keskin bir kılıç gibi gökyüzüne çıkmış, kara bulutların arasına gizlenmiş ve hedefini aramaktadır. Melek, Burcu, Eda ve Ayla dört lise arkadaşıdır. Mezuniyetlerinin ardından yıllar geçmiş olsa da birbirlerinden kopmamışlardır. Hayatları, Havel adında Şaman bir kadın ile karşılaştıkları geceden sonra ise tamamen değişecek ve bir daha eskisi gibi olmayacaktır. Üç Harfliler: Beddua; bu dört genç kızın kimin tarafından edildiği belirsiz, hayatlarını cehenneme çeviren Beddua ile yüzleşmelerinin Bursa'da yaşanmış gerçek hikayesi!
Haftanın en mükemmel filmine geldi sıra…
Dünya’da büyük ses getiren bir serinin devam niteliğinde olan bir film. “Ocean’s 8”. George Clooney'nin canlandırdığı Danny Ocean önderliğinde imkansız soygunların altından kalkan bir ekibin maceralarını anlatan Ocean's serisinin, tamamı erkeklerden oluşan ekibin yerine kadın karakterlerden oluşan bir soygun ekibinin ele alınacağı yeni halkası Ocean's 8'in, Debbie Ocean önderliğindeki bir takımın New York'ta düzenlenen Met Gala'daki soygun girişimini ele alıyor. Başrollerini Sandra Bullock, Cate Blanchett, Anne Hathaway, Sarah Paulson, Rihanna ve Helena Bonham Carter'ın paylaştığı Ocean's 8, tümü kadın karakterlerden oluşan bir ekip işi. Macerası ve aksiyonu bol olan suç türündeki film bana göre haftanın en iyi filmi diyor ve kesinlikle kaçırılmaması gerekiyor diye de ekliyorum.
Fransız sinemasının en önemli yönetmenlerinden Laurent Cantet, kurgu ve yaratıcısı arasındaki ilişkiyi masaya yatırdığı, Cannes'da Belirli Bir Bakış bölümünde gösterilen yeni filmi “Atölye” ile karşımıza çıkıyor. Marsilya yakınlarındaki küçük La Ciotat kasabası, mevsim yaz.. Bir grup genç yazar adayı, bir atölye çalışması için ünlü yazar Olivia Dejazet'in rehberliğinde bir araya gelir. Gençlerden kasabanın endüstriyel geçmişiyle de bağ kuracak bir suç romanı yazmaları istenir. Romanında yarattığı katil karakterle kendini rahatsız edici şekilde özdeşleştiren ve asabi tavırlarıyla sivrilen genç Antoine, atölyenin gidişatını tamamen değiştirecektir. Marina Fois ve Mattiheu Lucci’nin başrollerini paylaştıkları film 113 dakika sürüyor bu arada sevgili sinemaseverler.
Haftanın son filminde sıra…
Aklın Gözü, bir grup dahi öğrencinin geliştirdikleri teknolojiyle beraber girdikleri tehlikeli yolda  kuantum bilgisayar üzerinden insanların zihinlerini birbirlerine bağlayabilen kablosuz sinir ağı ve bu ağ üzerinden insan becerilerinin birbirlerine aktarılabileceği müthiş bir yazılım yaparlar. Tüm zamanların en büyük bilimsel buluşuna imza atarlar. Bu dünyada bir ilktir. Buldukları bu teknolojiyi sayesinde insanların yeni bir özgürlük biçimine adım atacaklarına inanan gençler ve bu teknolojiyi düşüncesizce yayarlar. Fakat kısa bir süre bu teknolojiyi bir kitle kontrol aracı haline getirme tehdidi oluşturan karanlık güçler ortaya çıkar ve gençler kendilerinin çok daha büyük ve daha korkunç bir deneyin parçası olduklarını keşfederler. Andrew Goth’un yönettiği filmde Tom Payne ve Sam Neill başrollerde karşımıza çıkıyor.
Bu haftanın yeni filmlerini sizler için yazmaya çalıştım sevgili sinemaseverler ama birde bu hafta dört adet de ikinci kere vizyona giriyor. Bunlar; Coco, Ayla, Sen Kiminle Dans Ediyorsun ve Düş Kırgınları. 
Sanatla ve sevgiyle kalın…

 


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum