Yerel seçimler ve İzmir analizi
Rıfat Sait

Rıfat Sait

Yerel seçimler ve İzmir analizi

14 Temmuz 2018 - 06:32

 

Son üç yılda biri referandum, ikisi erken toplam 4 seçim yaşadık. Seçimler sanki alışkanlık yapmaya başladı. Şimdi de 2019 yerel seçimleri var. Ülke olarak yerel seçimlere yoğunlaşacağız. Aslında bu seçimler oldukça önemli. Bu seçimlerde sadece Belediye Başkanı ve meclis üyelerini seçmeyeceğiz. Aynı zamanda 24 Haziran seçimlerinin bir tür sağlamasını yapacağız. Genel seçimlerde AK Partinin kaybettiği 8 puanlık erozyon, burada ne durumda gözlenecek. Eğer AK Parti, yerel seçimlerde kayıplarını telafi ederse her şey mükemmel olur. Ama Allah korusun kayıplar devam ederse ciddi sorunlar gelir. Bu yüzden yerel seçimler önemli bir ara sınavdır. Cumhurbaşkanımız veya aslında daha doğru bir ifadeyle Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan 24 Haziran akşamı yaptığı geleneksel balkon konuşmasında, bu kayıplara istinaden halkın mesajını aldığını belirtmişti. Geçen hafta yaptığı bir konuşmada da yerel seçimlerde sevilen adayların değerlendirileceğini söyleyerek “ mesajı aldık mesajı” vermişti. Diyeceğim odur ki; önümüzdeki yerel seçimler çok ama çok önemli. AK Parti bu yerel seçimlere çok önem verecektir. Bu yüzden de hazırlıklara şimdiden başlanıldı. 

YEREL SEÇİM STRATEJİLERİ
Yerel seçimlerde bir takım stratejiler ön planda olacak. En önemlisi kuşkusuz AK Parti ile MHP arasındaki ittifak olacak. Tahminim bir partinin güçlü olduğu yerde diğeri ortağını destekleyecek. Ayrıca meclis üyeliklerinde önemli bir koalisyon olabilir. Bu arada İP ’nin durumu da önemli. İP, anahtar parti gibi olup bazı yerlerde çıkaracağı adaylarla dengeleri etkileyebilir. Oyların bölünmesiyle farklı sonuçlar çıkabilir. Bu arada CHP’de yaşanan kriz de ilginç sonuçlar getirebilir. Kemal Kılıçdaroğlu’nun her seçimde sürekli devam eden açık yenilgilere rağmen Genel Başkanlıkta ısrar etmesi CHP’de bölünmelere neden olabilir. Son olarak Kürtlerin ve Balkan göçmenlerinin son durumu da yerel seçimleri yakından ilgilendiriyor. 

YEREL SEÇİMLERİN ERKENE ALINMASI DURUMU
Bu seçimlerin de erkene alınması ihtimal dâhilinde. Son seçim zaferinden sonra AK Parti ve MHP yerel seçimlerin erkene alınmasına sıcak bakabilir. Zira bu konuda yeşil ışık yakan açıklamalar da yapıldı. Ancak yerel seçimlerin erkene alınması için anayasa değişikliği gerekiyor. Bunun için de AK Parti ve MHP’nin yanında üçüncü bir partinin daha desteğine ihtiyaç var. Ya da AK Parti ve MHP oylarıyla seçimin erkene alınması için halk referandumuna gidilebilir. Yapılır veya yapılmaz ama ihtimal dâhilindedir. Önümüzdeki süreçte Siyasi stratejilerin etkin olacağı günler yaşayacağız. AK Parti, Genel kongresini erkene yani 18 Ağustos’a aldı. Bu bile önemli bir aksiyondur. Her şey bir ay içinde netleşir. Erken veya normal kısmetse 3 ay veya 9 ay sonra Türkiye bir yerel seçim yaşayacak. Bu seçimlerin Türkiye genel analizini daha sonra inşallah yaparız. Şimdi bu yazımızda AK Parti açısından İzmir’i incelemek istiyoruz. Özellikle de en büyük ilçeleri Buca, Karabağlar ve Bayraklı’yı biraz daha detaylı analiz etmek istiyoruz. Zira AK Parti’nin buralarda her zaman kazanma şansı olduğunu biliyoruz. Ama daha önce bazı diğer ilçeleri de kısaca ziyaret etmek isteriz. Önce AK Partili ilçelerden başlayalım. 

İZMİR’İN AK PARTİLİ İLÇELERİNDE SON DURUM
AK Parti İzmir’de şu anda 7 ilçeye sahip durumda. Bunlar içinde Kiraz ve Kemalpaşa’da AK Parti’nin gücünü koruduğu görülüyor. Bu iki ilçeye maşallah diyoruz ve tebrik ediyoruz. Ödemiş’te de güçlü olmasına rağmen dikkat edilmeli. Herhangi bir kazaya mahal verilmemeli. Torbalı, bıçak sırtı gibi. Burada biraz daha çalışmak gerekiyor. Bu ilçede İP anahtar parti olabilir. Torbalı’da bir takım rötuşlar gerekiyor diye düşünüyorum. Selçuk, alarm veriyor. Acil bir bakıma ve aksiyona ihtiyacı var. Bu ilçede AK Parti’nin kendi iç sorunlarını çok acil çözmesi gerekiyor. Ciddi bir özeleştiri yapılarak yanlışlar bulunmalı ve düzeltilmeli. Kınık da alarm veren ilçelerden biri. Acil bakım ve revizyona ihtiyaç var. Menderes ortada gözüküyor. Garanti değil. Bu ilçe de tekrar kazanılabilir ama yapılması gerekenler var. Bunun için de gerekli zaman var.
ÜMİT VAR OLUNAN İLÇELER
İzmir’de AK Parti’nin yeni bazı ilçeler kazanacağından ümitliyim. Doğru adaylar, doğru stratejiler ve iyi bir çalışmayla yeni ilçeler kazanılabilir. Bahsettiğimiz Buca, Karabağlar ve Bayraklı haricindeki ilçelerdir. Zira bu üç ilçeyi ayrıca aşağıda inceleyeceğiz. Peki, hangi ilçeler bunlar? Örneğin Tire ve Bayındır 24 Haziran’da güzel bir performans ile dikkat çektiler. Bu iki ilçede AK Parti iyi durumda. Ayrıca Bergama da geliyorum diyor. Bunların dışında Gaziemir’de de şans vardır diye düşünüyorum. Aliağa’nın durumu özel bir strateji gerektirebilir, bu yüzden yorum yapmak istemiyorum. Ancak şunu da belirtmek isterim ki; hiçbir ilçe imkânsız değildir. Mevcut konjonktür, İP ‘nin durumu, adayın gücü ve MHP ile yapılacak ittifaklar sonucu değiştirebilir. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum