2024 adaylığı üzerine
Reklam
Semih Demirel

Semih Demirel

2024 adaylığı üzerine

17 Eylül 2018 - 13:39

UEFA Euro 2024 Avrupa Şampiyonası'nın ev sahibinin açıklanmasına 10 gün kaldı. 27 Eylül'de açıklanacak kararda adaylar Türkiye ve Almanya. Peki neden biz seçilmeyelim?

Almanya, daha önce birçok organizasyona ev sahipliği yaptı. Bizse sadece kupa finallerine ev sahipliği yaptık. UEFA'nın çok net bir kriteri var bu konuda. "Saha zemini ve lojistik".

Peki bizim stadlarımızda bunlara ne kadar önem veriliyor? Daha geçen seneye kadar çim kalitemiz Avrupa'nın en kötülerinden biriydi. Hibrit çim olayını Vodafone Park stadı ile tanıdık, daha sonda da Saraçoğlu ve Türk Telekom Stadında gördük. Kulüplerin bunu sadece kendileri için yaptıkları bariz ancak TFF'den ve Spor Bakanlığı'ndan da destek çok az bu konuda. Hal böyle olunca birçok saha kötü hava koşullarında "patates tarlasına" dönüşüyor. Özellikle TFF 1. Lig ve bazı Süper Lig ekiplerinin sahaları hem görsel anlamda hem de futbolcu sağlığı ve oyun kalitesi açısından çok kötü durumda. Peki nedir bunun çözümü?

TFF her sene kulüplere milyonlarca lira ceza kesiyor. Bu paranın sadece 3'te 1'ini kullanarak tüm sahaları hibrit yapmak mümkün. Neden bu para sahalara kullanılmıyor da düzenlenen yemeklere harcanıyor? 1 yıl buradan gelir bekleme, önündeki 20 seneyi kurtar. Daha başka bir çözüm ise bu cezaları kulüpler sahaları ve altyapıları için harcasa ne olur? Yabancı sınırı tartışılırken
alt yapıya ve zeminlere harcanacak bu para ülkemiz futbolunu kalkındırmaz mı? Düşünün sadece geçen yıl PDFK 19,3 Milyon Lira ceza kesti. Sadece Fenerbahçe 2.3 Milyon TL ceza ödedi. Fener'in  bu parayı altyapı ve gelişime harcamış olduğunu hayal etmek muazzam değil mi? Böyle alabiliriz büyük turnuvaları, yoksa yine hüsran.

Çözümü çok uzaklarda aramamak lazım. Sonuç olarak TFF'ye ödenen bu paralar bir federasyon yöneticisinin "transfer görüşmesi" yapması için ödenmiyordur diye düşünüyorum.(!)

YORUMLAR

  • 0 Yorum