Berlin Panteri kimdir?
Semih Demirel

Semih Demirel

Berlin Panteri kimdir?

15 Şubat 2019 - 09:41

Gerçek ismini bilmediğimiz, yıllarını spora harcamış bir ismi anlatacağım size bugün. Genç yaşta babasız kalmış, ekonomik güçlüklerle mücadele etmiş ve 17 yaşında Milli Forma ile tanışmış bir isim o. Turgay Şeren’den bahsedeceğim bugün, kimdir, ne yapmıştır? En önemlisi de ismi nereden gelmektedir.

15 Mayıs 1932 yılında doğdu efsane isim. Atatürk’ün özel kalemi olan babası Şevki Bey, ismini bizzat Mustafa Kemal Paşa’nın koymasını istemişti, nitekim öyle de oldu. Kemal Paşa, yeni doğmuş bu oğlanın adını “Türkay” koydu.

Babasının vefat etmesiyle annesiyle bir başına kalan, daha çocuk yaşta hayatın gerçekleriyle yüzleşen Türkay, eğitim masraflarını karşılayamadıkları gerekçesiyle Leyli Mecanni (Devlet Parasız Yatılı) sınavlarına girerek Mekteb-i Sultani’yi kazandı. Fransızca öğretmeni olan annesi de bu durumdan çok memnundu.

Bu esnada Ali Sami Yen Stadı’nın inşaatına başlanmış ve öğrencilerden para toplanıyordu. Türkay da cebindeki harçlığının hepsini bağışladı. Ki Ali Sami Yen’in kapanışında bu anısını ağlayarak anlatmıştı.

Yıllar birbirini izlerken, Fransızca hocaları “Türkay” ismini söylemekte çok zorlanıyordu. İsminin telaffuzu zor olduğundan hocaların dilinde bu isim, “Turgay” oldu. Mustafa Kemal Atatürk’ün verdiği ismi değişmişti şimdi. Tüm Türkiye’de Turgay ismiyle tanınmıştı.

Galatasaray’ın o dönemdeki teknik direktörü Pat Molloy, lise maçlarında keşfettiği Turgay’ı kazandırmıştı Türk futboluna. Efsane isim şu sözlerle anlatıyor o günleri: “Bak evlat dedi, eğer forvet oynayacağım dersen, senden daha iyi şut çeken biri gelir ve formayı alır. Ama kaleye geçersen en az 10 yıl oynarsın, karar senin.”

Bu sözler üzerine kazandık Turgay Şeren’i. 17 yaşında Milli Takım kalecisi olmuş bir efsane o. Mustafa Kemal Paşa’nın emanetini taşıdı üzerinde aynı formalarımız gibi. Bilelim geçmişimizi, değerlerimizi.. .

YORUMLAR

  • 0 Yorum