Semih Demirel

Semih Demirel

Beton futbolu

13 Mart 2019 - 10:49

Futbolun bugün ki haline bakıyorum da, nitelikli futbolcu sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Tabi yabancı oyunculardan bahsetmiyorum yanlış anlaşılmasın. En son İzmir’den yetişip milli takım forması giyen isim, 80’li yıllarda Hakan Kutucuoğlu oldu. Peki, futbolcu yetiştiremememizin asıl sebebi nedir?

Geçmiş dönemde Türkiye ve İzmir’in efsaneleri olmuş birçok isimle görüşüyorum bu aralar. Her birinin ağzında aynı söz;

“Bu dönemde futbolcu olmak istemezdim. Futbol kalıplaştırılmış ve tek düze.”

Belki haklılar, ancak en büyük sorunun mahalle sahalarının artık olmaması olduğunu söylüyorlar. Buna bende katılıyorum. Mahalle sahamızın olduğu bir çocukluk geçirdim. Akşamlara kadar top peşinde koştururduk. Son demleriydi sahamızın ve lise öğrencisiyken bina yapıldı o alana. O zamandan sonra mahallemizde kalmadı sokakta çocuk sesleri. Çünkü bugünün çocukları çok zeki! 2 yaşında cep telefonu kullanabiliyorlar mesela, hem de ailelerine iş çıkartmadan.

Hal böyle iken, milli takım düzeyinde futbolcu yetiştirmek gerçekten imkansız. Altyapı çalışmaları ise vasat seviyede. Son birkaç yılda biraz gelişim gösterse de bu durum, tamamen ekonomik şartların her geçen gün kötüye gitmesinden kaynaklanıyor.

Çocuklara spor yapacak alanlar bırakmalıyız. Sadece fiziksel olarak değil, sosyal ve psikolojik olarak da gelişimleri için önemli. İlk arkadaşlıklar, dostlukları burada kuracak. Paylaşmanın ne demek olduğunu da bu alanlarda öğrenecek çocuk. Yoksa bilgisayar veya telefondan oyun oynayarak arkadaş edinemez. Kimse kusura bakmasın, çocuklarınız şiddete meyilliyse sussun diye ellerine tutuşturduğunuz cep telefonlarındandır. Yoksa sosyal büyüyen bir çocuk saldırgan olabilir mi?

Yani çok fazla düşünmemek lazım. O spor alanları olmazsa, ne çocuklarımız gelişir, ne de futbolumuz. Futbol ve spor alanlarına beton dökmüyorsunuz siz. Geleceğe ve çocuklarınızın geleceğine beton döküyorsunuz…

YORUMLAR

  • 0 Yorum