Bizler ve onlar
Semih Demirel

Semih Demirel

Bizler ve onlar

22 Şubat 2019 - 10:01

Başlığı okuduğunuzda ötekileştirmek için yazılan bir yazı gibi düşünebilirsiniz, ama öyle değil. “Bizler ve onlar” derken, bizim çocukluğumuz ve şimdiki çocuklardan bahsedeceğim. 

Yaklaşık 8-10 yaşlarındaydım mahallemizdeki futbol sahasında top koşturmaya başladığımda. Eve gelirken üstüm başım kir toz içinde, dizlerim yaralanmış ve belki de ağlayarak gelmişligim olmuştur eve. Ama hiç pişman değilim. İnsanları orada tanımaya başlarsın, ilk arkadaşlıklarını yine sokakta kurarsın. Akşam ezanı okunduğunda da sanki yarışır gibi eve koşarsın. Peki, şimdiki çocuklar öyle mi?

2-3 yaşındaki bebeklerin elinde cep telefonu, ağlamasın diye adeta bir “afyon” görevi görüyor teknoloji bu çocukların elinde. Aileler de seviniyor, “Bak benim çocuğum çok akıllı, 3 yaşında telefonu kullanabiliyor” diye. Telefonu kullanabiliyor evet, bu akıl göstergesi mi, yoksa asosyalliğin ilk adımı mı? Bencil nesiller yetiştiriyoruz. Paylaşmanın ne demek olduğunu bilmeyen doyumsuz nesiller. O çocuklardan sonra bir gelecek bekleyeceğiz ve bu çok acı olacak.

***

Aynı durum günümüz sporu içinde geçerli. Geçenlerde gitmiştim Bergama’ya. Bizim mahalle sahamızın olduğu yere 3 apartman dikilmiş, oyun alanları bir oda kadar kısıtlanmış. Geçmişte yetiştirdiğimiz sporcuların her biri, bu sahalardan gelme. Büyük şehirlerin en büyük sorunu bu aslında. Çocuklarımızın spor yapacağı ve sosyalleşeceği alanlar çok kısıtlı. Bu durumun ülke sporuna zararı da oldukça fazla hissedilmeye başlanıyor artık. 

***

Son olarak da Göztepe’nin Trabzonspor’u ağırlayacağı maça değinmek istiyorum. Taraftar her platformda birlik ve beraberlik mesajları veriyor. Göztepe için bu durum çok önemli. Sabırlı olunursa yarın(bugün), Bornova Stadı’nda gülen taraf olabilir Göztepe. Tepkiler elbet olacaktır ama bu maç kaybedilirse, çok büyük sıkıntı yaşayacağı kesin sarı kırmızılı ekibin.


YORUMLAR

  • 0 Yorum