Geleceğimiz parlak
Semih Demirel

Semih Demirel

Geleceğimiz parlak

21 Ocak 2019 - 09:39

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından geleneksel olarak düzenlenen 20'nci Mercedes-Benz U16 Ege Kupası geçtiğimiz gün sona erdi. Türkiye U16 takımı 9. Defa kupaya uzanırken yakalanan bu jenerasyon izleyenleri kendilerine hayran bıraktı.

İngiltere ve İspanya önünde kazanılan maçların en çok göze batan oyuncusu ise, turnuvanın en iyi oyuncusu ödülünü kazanan Ömer Faruk Beyaz oldu. 2003 doğumlu genç yıldız Fenerbahçe altyapısından yetişmiş, tüm kategorilerde milli takım forması giymiş ve geleceğin yıldızı olarak nitelendirilmiş bir oyuncu. Bu turnuvada ona benzer birçok futbolcu yer aldı. Bazılarını tanımayan yoktur. Örnek vermek gerekirse İtalyan devi Juventus'tan İngiliz devi Manchester United'a o dönemin rekoru 105 milyon Euro bonservis bedeliyle transfer olan Fransız futbolcu Paul Pogba'nın yıldızı, 7 yıl önce Ege'de, bu turnuvada parladı. Bu ve bunun gibi örnekler çoğaltılabilir ancak, bu turnuvada ben şunu gördüm. İleride Türk Milli Takımı bu kadrosuyla çok iyi işler başaracaktır. Kayserispor forması giyen Emre Demir, Beşiktaş’lı Ahmet Gülay, Bursaspor’dan Tuğbey Akgün gibi izleyenleri kendine hayran bırakan birçok futbolcumuz var.

Ki şöyle anlatayım, İngiliz bir gözlemcinin bana söylediği cümleleri aynı size aktarmak isterim. “Bu turnuvayı 12 yıldan beri takip ediyor ve kulüplerimize futbolcu izliyorum. Bu sene Türkiye A kadrosunun kalitesini bu turnuvada 2009 şampiyonu olan Fransa kadrosuna benzetiyorum.” Bu sözlerden çıkarılması gerekenler var diye düşünüyorum. 2009 Fransa    kadrosu geçtiğimiz Dünya Kupasını kazandı. Bireysel olarak muazzam değerler kazandılar ve takımlarını gururlandırıyorlar. Bizim çocuklarımızda bu duruma gelecektir. Doğru yapılanma ve eğitimle geleceğimiz çok parlak.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum