İzmir'e stad lazım
Reklam
Semih Demirel

Semih Demirel

İzmir'e stad lazım

10 Ekim 2018 - 07:08

Türkiye 2024 Avrupa Şampiyonası adaylığımızın hüsranla sonuçlanmasının ardından gözler bir sonraki turnuvaya çevrildi. Stadlarımızın inşaat halinde olması ve altyapı sorunları, şampiyonayı Almanlara kaybetmemizdeki en büyük neden olarak görünüyor ki FİFA yetkililerinin de açıklamaları da bu yönde.

Tüm ülkede verilen stad ve tesisleşme fırtınası sürerken bu fırtınaya dahil olamayan ender şehirlerden biri güzel İzmir'imiz. Altay, Karşıyaka, Bucaspor, Altınordu ve Göztepe Kulüplerinin çektiği sıkıntılar aşikar. Alsancak stadının iskeleti artık gözle görülür bir şekilde belli olsa da ne zaman biteceği aşikar. İhalelerdeki aksaklıklar, yaşanan sıkıntılar ve ekonomik bunalım büyük engel teşkil etti. Karşıyaka ise belki de en şanssız olan ekip. Stadlarının yılan hikayesine dönen hikayesi bir yana, kulübün kaybettiği ekonomik gelir astronomik bedellere ulaşmış durumda. Karşıyaka'nın en büyük destekçisi taraftarından uzak kalması demek bir yandanda.

Altınordu ve Göztepe ise biraz daha şanslı gibi. Bornova Stadı'nın kapıları bu kulüplere ardına kadar açık olsa da Göztepe'nin potansiyelini yansıtmamakta. Başkan Mehmet Sepil'in çabalarıyla yapımı süren yeni Göztepe Stadı, proje olarak çok beğenilse de inşaat süresi henüz kestirilemiyor. İzmir halkı da bu durumdan rahatsız fakat ellerinden birşey gelmiyor.

Kocaeli, Konya,Eskişehir ve Antalya'nın stad yapılmadan önce gelirleri ve şehrin yapısının nasıl değiştiğini çok net görebiliyoruz. Milli maçlarla gelen futbol kültürü en çok bu stadlarda belli oluyor. Düşünsenize 5 milyon İzmirli'nin Milli takımı İzmir'de ağırladığını. Bu sefer gerçekten "İzmir'in dağlarında çiçekler açar".

YORUMLAR

  • 0 Yorum