Ligimiz ve diğerleri
Reklam
Semih Demirel

Semih Demirel

Ligimiz ve diğerleri

07 Eylül 2018 - 10:16

Bir lig düşünün ki maç başına faul sayısı 30'un üzerinde olan, topun oyunda kalma süresinin 40-50 dakika arası gezdiği, maçın son dakikalarına doğru futbolcuların yaşının adeta 90'a çıktığı bir lig ve sahada art niyet timsali gezinen futbolcular da buna eklenince insanın içinden şu geçiyor:

Dünya'nın en iyi Ligi'ne(!) hoş geldiniz..

Mesela özel faullerde var bizim ligimizde. Bundan 4-5 yıl önce bir faul icat edildi, ismi Selçuk İnan faulü. Rakibe arkanı dönüp ufacık bir temas halinde yüz üstü kendini yere bırakıyorsun ve hakem kahraman timsali kurtarmaya geliyor seni. Hele ki maçın son dakikalarıysa üzerine sağlık görevlileri geliyor ve maç en az 3 dk duruyor. İşte böyle böyle uzaklaşıyoruz global futboldan.

 

Peki hakemler buna neden müsade ediyor? Taraftar baskısı desek kısmen doğru olabilir ama bence daha başka. "Alışmış kudurmuştan beterdir." anlayışı hakim bana kalırsa. Bunu düşünme sebebime gelirsek, Hakemlerimizin Avrupa Kupaların'da yönettiği maçlara bakabilirsiniz. Oyunun durmaması için çabalayan, zamanında kartına başvurup sertliği, gereksiz faulleri engelleme niyetinde olan ve kendilerini aldatmaya çalışan (Selçuk İnan Faulü) futbolcuları cezalandıran bir yapıya bürünüyorlar.

Peki biz futbol severlerin suçu ne? Bakın İngiltere Ligi'ne, her spor severin hayranlıkla izlediği maçlar neden orada oynanıyor? Yıldız isimlerden değil bence, bir kültürden kaynaklı bu. Kaldı ki o yıldızlar da o kültür için orada.

Umarız biz de diğerleri gibi olabiliriz, Dünya derbilerimiz sadece Türkiye'dan izlenmez, yerde boş yere debelenen futbolcular görmeyiz ve mücadele dolu müsabakalar izleyebiliriz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum