Sözde TL Cepte EURO
Semih Demirel

Semih Demirel

Sözde TL Cepte EURO

06 Şubat 2019 - 09:36

Yaz transfer döneminin ortalarında, döviz kurlarının fırladığı zamanlar siyasilerimiz bir söylem atmıştı ortaya; “Ödemeler ve transferler artık TL üzerinden olacak.” Olmadı, olamadı..

Toplam 398 futbolcu transfer yapmış ve bu isimlerden, 133.693.000 Euro gelir sağlanmış. 420 futbolcu da kulüplerimiz tarafından satın alınmış, 83.160.500 Euro gider yapılmış. Toplam bilançoya göre 50.532.500 Euro kar edilmiş görünüyor. Ancak bu, birkaç kulübün kasasına sezon başından beri giren rakam.

Peki, çok yüksek bedeller ödenen futbolcuların giderlerine bir bakalım. Kulüplerimiz bonservis olarak belki rahat görünüyor ancak, geçmiş borçlar ve ödenmesi gereken yıllık ücretler hala çok yüksek. Birkaç futbolcu dışında TL kazanan çok az. Bu durum ise futbolcu açısından nimete dönüşüyor. Oynamadan kazanılan 4 5 milyon Euro’lar, puan başına ve maç başına alınan ücretler kulüpleri çıkmaza sokmaya devam ediyor.

Beşiktaş’ın  Portekizli eski yıldız stoperi Pepe 4.75 milyon Euro ile zirveyi taşıyordu gönderilmeden önce. O zaman için şöyle bir söz söylenmişti; Pepe’yi almak zor değil, zor olan maaşını ödeyebilmek.” Ki Beşiktaş bu parayı ödeyemediği için Pepe ile sorun yaşadı. Daha sonra Fenerbahçe forması giyen, İslam Slimani, 4.2 milyon Euro kazanıyor. Ligde sadece 1 golü olmasına rağmen bu para ödenmek zorunda.

Sözü bitirmek istediğim yer, yine siyasilerden geçiyor. Sadece 1 kere bile olsa sözünüzün arkasında durun, bu kara düzeni kulüplerimizin üzerinden çekin! Avrupalı futbolcu da gelmek istemezse ona şunu hatırlatırsınız; ”Türkiye Arabistan veya Çin değil.” Siz bunu yapmazsanız daha çok sıkıntı çekeceğiz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum