Sporda ırk ve kimlik olmaz!
Semih Demirel

Semih Demirel

Sporda ırk ve kimlik olmaz!

20 Mart 2019 - 12:19

Bir ülke düşünün, devşirme atletizm takımının başarısından övünen, milli takımının başında yabancı hoca bulunduran ve simge isimleri yabancı kökenli(!) Buna rağmen hala yabancı kuralı tartışmak nasıl bir akıl tutulmasıdır, anlam veremiyorum.

Altında ne var diye sormak geliyor içimden ama bu seferde midem bulanmaya başlıyor. Yıllarca bu ülkede büyük takımlar dediğimiz kulüpler, Anadolu takımlarına absürt miktarda bonservisler ödemek zorunda kaldı. Bu ödemelerden kazananlar sadece kulüpler olmadı. Komisyoncular, aracılar ve menajerler de, bir insanın hayatı boyunca kazanamayacağı miktarları götürdüler. Eee hal böyle olunca düşünmeden edemiyor insan. Yine bu aracılar, komisyoncular ve menajerler acıkmış(!) olabilir mi diye..

Hadi kazanılan paraları bir kenara bırakalım. Bu ülkeye Nani, Snijder, Van Persie vb. yıldızlar, Tarık Çamdal’a ödenen bonservis bedelinin aynısına geldi.. Soruyorum futbol severlere, Nani’yi mi izlemek istersiniz, Tarık Çamdal’ı mı? Muhtemelen herkes Portekizli yabancı(!) oyuncuyu seçecektir. Tamam, yine sizin için yeterli değilse, bir örnek daha vereyim.. Alman Milli takımının kadrosuna bakınız.. Ganalı, Türk, Polonyalı ve daha birçok milletten futbolcularla kurulu. Yani Hitler mezarında ters dönmüştür. Çünkü o da, evrenselliği kabul etmiyordu.. Futbol ve sporda din, dil, ırk ve kimlik olmaz arkadaşlar! Takımlarımızın Dünya ile rekabet etmesini istiyorsunuz, ama eşit şartlar altında olmalarını istemiyorsunuz. Bayern Münih ve Liverpool maç yaparken hangimiz düşünüyoruz, “Acaba kaç tanesi yerli” diye? Geçtiğimiz gün Liverpool Bayern’i yenerken, sahada 1 İngiliz vardı. Ama futbol kimlik tanımaz. İyi olan oynar ve kazanır. Ülkemizde de böyle olmalı. Ben üçüncü sınıf bir futbolcuya 10 milyon Euro ödenmesini istemiyorum. Yukarıdaki örnekler gibi, birici sınıf futbolcuya ödensin istiyorum. Kimse kusura bakmasın, eğer birinci sınıf futbolcu yetiştiremiyorsak; başarısız yönetimlerdendir.

Kendinizle çelişmeyiniz. Yabancı kuralı yazmak bile, ülkemizde spora emek harcayan insanlara saygısızlıktır. Kim mi? Mesela Ramil Guliyev, rahmetli Lefter ve Naim Süleymanoğlu gibi insanlara saygısızlık ediyorsunuz. Onların canlarını yakıyorsunuz. Bu ülkede insanları mutlu eden yabancı(!) insanları üzüyorsunuz.. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum