Tarih tekerrürden ibarettir
Semih Demirel

Semih Demirel

Tarih tekerrürden ibarettir

27 Şubat 2019 - 09:57

Önceki akşam bir derbi oynandı İnönü’de. İlk yarı Beşiktaş’ın, ikinci yarı Fenerbahçe’nin maçıydı. Maç öncesi başkanların yaklaşımı tribüne de yansımış olmalı ki, dostluk rüzgarları esti. Ne zaman ki “Fener kümeye” tezahüratları yapıldı, işte o zaman işin rengi değişti.

Rahmetli İslam Çupi’nin efsaneleşmiş 4-3’lük Galatasaray maçı sonrası yazdığı köşe yazısında şöyle bir bölüm vardır;

Herhalde kazandığını düşünen bir takım, kaybetmeyi düşünmeyen bir ekiple yarışırken, ne onun kadar inançlı, ne onun kadar yırtıcı, ne onun kadar hırslı, ne onun kadar onurlu olabilir. Fenerbahçe yenilmez, bu forma ile dalga geçilmez!”

Dün gece aynı 3 Mayıs 1989 yılında Ali Sami Yen Stadı’nda yaşananlar yaşandı, Dolmabahçe’de. Sadece Fenerbahçe 4. Golü bulamadı, o kadar..

Hasan Vezir ve Rıdvan’ı yoktu belki önceki akşam Fenerbahçe’nin, ama forması sahadaydı. Aynı renkler, aynı inanç ve aynı mücadele. Ersun Yanal’ın yaptığı intihar taktiğini de, ekleyince geri dönüş kaçınılmaz oldu. Hoca’ya övgüler diziliyor ama bir de başka tarafı var bu işin. Yaptığı taktik tutmasa ve tarihi bir fark olsa, şuan kovulmuştu Ersun Yanal. Bunu göze alarak çıkarttı ikinci yarıya takımını ve başarılı da oldu. Aynı büyük adamların yapabileceği gibi, tüm sorumluluğu üzerine aldı.

Beşiktaş taraftarları ise hayal kırıklığı içindedir. Ezeli rakibine karşı ilk yarıda 3-0 skor avantajını yakalayıp, tarihi fark beklerken mağlubiyetin kıyısından döndüler. Şenol Güneş’i eleştirenler, bence haklılar. Şenol Hoca’nın Fenerbahçe kompleksi bitmek bilmiyor. Kadıköy’de oynanan maçlara bordo mavi kravatla gitmesi mi dersiniz, futbolculara fiziki saldırıda bulunması mı bilemiyorum ama bu durum, en çok Beşiktaş’a zarar veriyor. Futbolcuları ile arasındaki iletişim ortadayken, topu Fenerbahçe’ye vermesi, en büyük hata oldu. Farkı açmak için yapılan Mustafa Pektemek hamlesi ise tamamen bu hırstan kaynaklıydı. Medel’in ve Quaresma’nın oynatılmaması ise hataydı.

Muazzam bir maç seyrettik Beşiktaş Stadı’nda. İki taraf için de, üzücü bir sonuç bana göre. Galibiyeti kaçıran kim diye soracak olursanız, bana göre Fenerbahçe. Ama yine tarih tekrar etti kendini. Fenerbahçe ile alay edilmeyeceğini tekrar hatırlattı tüm rakiplerine, sevenlerine ve sevmeyenlerine..

YORUMLAR

  • 0 Yorum