Reklam
Semih Demirel

Semih Demirel

Yenilmezler

19 Aralık 2018 - 09:07


Bu sezon herkesin beklediği Altınordu’yu nihayet izlemeye başladık. Seyit Mehmet Özkan başkanlığında altyapı ve tesisleşme adımlarını yavaş yavaş tamamlayan Şeytanlar’ın son 10 maçlık performansı alkış topluyor.
Sistem takımı olma olgusunu Türkiye’de beklide en iyi oturtturan takım olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Altınordu, Hüseyin Eroğlu yönetiminde kendi bünyesinde bulunan bütün takımlara aynı oyun planını çalıştırıyor. Bu da özkaynaktan yetişen her futbolcunun o takımın taktiğini bilerek oynaması anlamına geliyor. Sistemin asıl adamları ise her mevkide oynayan belli isimler ve onların alternatifleri. Bu isimlerin kim olduğu bu sezon özelinde Erce-Hasan-Sinan-Murat-Sefa diyebiliriz. Ama asıl önemli olan bu oyuncular yokken yerlerine geçen isimlerde en az onlar kadar katkı sağlıyor takıma. Bu durum da son 10 maçta mağlubiyet yüzü göstermedi Altınordu’ya ve Play-Off kapılarını aralamaya başladılar.
***
Suat Kaya yönetiminde lige çok hızlı bir başlangıç yapmıştı Menemen Belediyespor. Gerçi her sene aynı başlangıç, aynı puan durumu ve son düzlükte kaybeden bir takım. Yine aynı yola girdi Menemen. Liderliği aldı, ilk yarının sonlarına doğru yine teslim etti. Bu futbolun en önemli olgularından biri olan psikolojiye dayalı olabilir çünkü, 2 yıl üst üste  play-off oynayıp son maçta elenmek büyük bir yıkım oluşturdu takımın üzerinde. Bu durum takım üzerinde bir baskı oluşturuyorsa eğer, çok tehlikeli bir hal alabilir. Çünkü öğrenilmiş çaresizlik diye bir şey var.
***
Son günlerde Altay’ın başına gelenlere de değinmek istiyorum. Taraftarıyla arasının iyi olmadığı bu zamanlarda en büyük destekçileri, en büyük kösteği oldu Altay’ın. Antrenman tesislerine kadar gelip takımı tehdit eden bazı taraftarlar şimdide Altay’ın Süper Lig koşusunda en büyük özverilerden birini gösteren Özden Töraydın’ı hedef alıyor. Bu takım için gecesini gündüzüne katan Özden Hoca’ya biraz daha vefalı yaklaşılmalı. Elbette puan durumu kabul edilebilir değil ancak, Çilli Mustafa’nın kaptanlığını yaptığı bu takım hak etmediği şeyler yaşatmak, Büyük Altay taraftarına yakışmıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum