Piyasalarda Temmuz döngüsü
Sercan ŞENPINAR

Sercan ŞENPINAR

Piyasalarda Temmuz döngüsü

19 Temmuz 2018 - 09:13

29 Mart 2018 Ticaret Savaşları yazımda, bugünkü fiyatları işaret etmiştim. Mayıs döngüsü yazımda ise dolar endeksi aleyhinde bir fiyatlama olabileceğini belirtmiş ana trend dolar değerlenmesinin devam edebileceğinin altını çizmiştim.

Yılın başında dolar endeksi 89 seviyesine geriledi, paralelinde majör finansal pariteler dolar karşısında değer kazandı. Tam o sırada, mart ayında bugünkü fiyatları işaret ederek uyarıda bulunmuştum. Şimdi geldiğimiz noktalarda ne Euro/Dolar paritesinde ne ons altın fiyatlarında mevcut tepe noktalara birkaç yıl ulaşılamayabilir. Ana trend dolar endeksi değer kazanma dönemi başlamıştır. Bu hareketin doldur boşaltları mutlaka olacaktır. Ancak dolar endeksinin dip fiyatlamayı yeniden yapması gittikçe zorlaşmaktadır. Fiyatlamayı takip ettiğimizde dolar endeksinin 95 seviyesinin daha güçlü kırılması  gerektiğini düşünebiliriz. Bir umut bir bahane ile yeniden 89 seviyesi  test edilebilir mi? Bunun için önemli bir olay veya  ekonomik olguya ihtiyaç var. Gerçi, Trump durup dururken Rusya’nın seçimlere müdahale ettiğini kabul ettiğini açıkladı. Ben halen Trump’ın yargılanacağını varsayıyorum. Amerika başkanlığına seçildiği günden beri, bu önermemi sürekli hatırlatıyorum. Bakalım yargılama süreci gerçekleşecek mi?

Sonuçta dolar ağır ağır yükselişine devam edecek mi? Sıra Temmuz döngüsünde yeniden karar verme zamanı geldi. Mayıs döngüsünde belirmiştim. Y a dolar varlıklarınıza sadık kalacaksınız yada vazgeçip dolar endeksinde 90 seviyesi için risk alacaksınız. Ana trendden vazgeçmek dolar varlığını kaptırmak anlamına gelir. Vazgeçmek dolar varlığıdan %5-10 arası bir kazanç sağlayabilir. Yılın başındaki Euro/Usd 1.25 fiyatlamasında 1.150 hedefini koyduğumda önemli  bir kar marjı oluşmuş oldu. Mayıs döngüsünün kapanış bölümündeki karar verme mekanizmasını tekrar etmek istiyorum. Euro varlığı 1.25 bandında satmış bir yatırımcı bugün itibari ile %8 dolar bazında kazanç elde etmiş oldu. Ons altın varlığını 1.35 seviyesinde satan yatırımcı bugün altın varlığını yerine koymuş olursa dolar bazında  %10 gelir elde etmiş olacaktır. Mayıs kırılmasında kararını dolar lehinde veren bir miktar daha kazandı. Şimdi yeniden karar vermek zorunda. Her karar, bir olasılık fiyatlamasını satın almak anlamına geliyor. Aslında ne kadar çok karar verirseniz o kadar olasılığınızı düşürürsünüz. Normal şartlarda finansal piyasaları bilmeyen arada bir işlem yapan yatırımcı bu yüzde %50 olasılığının faydasını matematiksel olarak içinde barındırır. Sürekli karar veren yatırımcı ise kayıp kazanç oranını artıracaktır. Bu yüzden 1.25 seviyesinde Euro satmış bir yatırımcı, bunu tekrar 1.25 seviyesinde satmak için risk almayabilir. Zira artık bu zor bir seçenektir. %50 olasılığına bağlı kalarak paritenin 1 seviyelerinde karar verebilir. Yada nasıl olsa 4 ayda %8 iyi bir kazanç düşüncesiyle Euro varlığına geri döner. Sonrasında şansı yaver gider. Euro/Usd varlığı 1.20 seviyesini geçerse yeniden kazanç şansı elde eder.  Bu karar verme mekanizması bu noktada çok zor olmamalı kazancın olduğu her an karar vermek kolaydır. Yeter ki kazancınızın faiz karşılığı kısmına kadar stop loss koyabilin ve duygularınızı karıştırmayın.

Kısa özet eylül/ekim aylarında yeni fiyatlar göreceğiz. Karar zamanı…

YORUMLAR

  • 0 Yorum