Bir tarih vardı
Tayyar ÖZDEMİR

Tayyar ÖZDEMİR

Bir tarih vardı

15 Nisan 2013 - 00:00

Spor Toto 3. Lig 3.Grup'tan kendini kurtaran yani lig bitmeden şampiyon olan Altınordu için bundan sonrası da çok ama çok önemli.¶ Yönetici kafası ile oyuncunun ruhu birleşince her şey iyiye gidiyor. Bu bağlamda kırmızı lacivertliler, doğruyu yaptılar ki istedikleri noktaya ulaştılar.

Altınordu, bu beldenin önemli bir kulübüdür. Sait Altınordu ile başlayan önemli bir tarihtir. Kendi kulübünün adını, soyadı yapmış merhum Sait Altınordu kendi döneminde kulübünün bu takımını daima gönderlere çekmiş ender bir oyuncuydu. İzmir'de adının yanına gönülden bağlı olduğu kulübünün ismini veren üç kişiden biriydi. Diğerleri ise söz gelmişken belirtelim Vahap Özaltay ile Fuat Göztepe'ydi.

Neyse, tarih insanlara yol gösterir de olayları yeniden yaşatmaz. Ancak tarih insana iyiyse övünme payı da verir. Altınordulu insanlar her zaman bu takımın bireyleri oldukları için övünmüşlerdir. Süper Lig vedasının ardından geçen üzüntülü ve acı günler her Altınordulu için birer kötü örnektir. Ve belli oldu ki, kulübün yönetim kadrosu “Yoğurdu üfleyerek” yemiş olacaklar ki, lig bitmeden kendilerini 3.Lig çukurundan kurtarmayı başardılar.

31 maçlık maratonun bitimine daha üç haftalık maç sayısı ilave edilecek. Kırmızı lacivertliler, bitime üç maç kala işi bitirdiler. Bu hafta kendi evinde Erzurum ekibi ile oynayacaklar. Sanırız ki, bu maçın ardından şampiyonluk turunu da yaşayacaklar. Şimdi Altınordu gönüllüleri yılların ardından takımınında olup onun başarısına ortak olacaktır. Ve önümüzdeki yıl da Altay ile birlikte yeni bir yarışın içinde kalacaklar.

Altınordu için çok ama çok güzel şeyler yazılır. Hele hele o güzellikleri yaşamış insanların bellekleri sağlam ise, daha da özelleri gündeme getirilir.

Amigosu Sarı Yaşar sadece kırmızı lacivertli takımın değil İzmir'in de amigosuydu. Hiçbir çıkar düşünmeden bu kentin sevgisi ile yoğrulmuş tribünleri canlandıran bu ismi kim unutabilir ki? Kulübü ile eş değer bilinen Sarı Yaşar şimdi nasıl sevinir biz iyi biliriz. Ya Erkan Velioğlu, İlyas Gönen, Yılmaz Vardarlıoğlu, Hüseyin Serter, Nesim Gabay? Biliriz ki kanları coşmuştur yine...

İzmir futbolunun renkli ismi Altınordu, geçmiş yıllarda da böylesine sempati ile izlenen bir takım yaratmıştı. O takımın içinde gerçek gönüllüleri de vardı. Merhum Beytullah, Sedat, İsmet gibi isimlerin dışında Erkan Velioğlu, Melih, Hikmet, Neyir, Coşkun, Muhterem, Muzaffer, Yılmaz ve birçokları bulunurdu. Bu takımın seyircisi 1960lı yıllarda öylesine çoktu ki, Altay ile başa baş yarışırlardı. Zaman Altınordu'yu epeyce yıprattı ve gerdiletti. Dedik ya tarihten ders almak iyidir de yeniye koşmak doğrusudur. Altınordu A.Ş'nin başkanı Mehmet Özkan'ı da burada anmak yerinde olur. Bana göre son yılda takımın vitesini değiştiren kişidir. Sürekli ikinci vitesle gitmenin yanlışlığını anlamış Altınordu kervanına 5.vitesi taktırmıştır. Evet, doğrularla birlikte yürümesini istediğimiz Altınordu'nun hafta sonu şölenine siz de katılın. Zira bir tarih yine aramıza hem de bilinçli adımlarla katılıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum