Dernekler ve İzmir
Tayyar ÖZDEMİR

Tayyar ÖZDEMİR

Dernekler ve İzmir

26 Aralık 2018 - 08:55

Ülkemizin batıdaki tek yıldızı İzmir'imizin her zaman gündeme gelmesine karşın, bir türlü çözüm üretemediği önemli konulardan biri de, sosyal yaşamın eksikliğiydi.Sosyal yaşam derken neleri anlatmak istiyoruz acaba?

Önce dernekler...Hangi dernek başarı ile kent insanının dikkatini çeken işlere imza atıyor? İsim vermek gerekirse nerede ve ne işlerle karşımıza çıkıyor? Belleklerimizde bu alanda bir çok sorular vardır, ancak net yanıt vermek bir çırpıda hiç de kolay değildir.

Bu kentin bünyesinde büyüyen kaç “ Merkez “bulunuyor ki? Örneğin; Spor Yazarları Derneği Genel Merkezi gibi.. Merkezi nerededir denirse hemen İstanbul denecektir. Diğer örneklerde de bu durum pek değişmez.

İlginçtir ki merkezi İzmir'de olan sosyal bir çalışmanın izine rastlamak hemen hemen mümkün değildir. Nedenlerini meraklılar araştırabilirler ancak benden buraya kadar..

 Ne varki geçtiğimiz hafta içinde Altay Sosyal Dayanışma derneği ve spor kulübü her zaman kendi bünyesinde yaptığı çeşitli sosyal faaliyetlerden birini de beni davet ederek “Altaylı günler”başlıklı konu ile gündeme aldı. Derneğin oldukça faal olan yönetim kurulu benim dışımda bir çok faaliyetini yaparken dikkatleri çekip camiadan alkış almayı da başardı ve başarıyor. Kırgınlıklara ve küskünlüklere yer vermeyen yönetim kurulunun her davetine ilginin de çok olması bu derneğin amacına uygun çalışmalar yaptığının bir kanıtı olarak dikkatleri çekiyor.

Kısacası İzmir'de derneklerin pek ilgi görmediği iddia edilse de Altay adını taşıyan bu derneğin şimdilik yılmadan yoluna devam etmesi bence de çok sevindoiricidir. 28 yaşını Ocak ayında tamamlayacak bu derneğin yönetim kurulu başkanını ve yandaşlarını candan kutlar başarılarının da devam etmesini dileriz.İzmirlinin tersine bu iddianın oluşmasını yaptıkları çalışmalarla ıspatladıkları için de ayrıca bir parantez açıp alkışlarız.

Zaman Tüneli

     

YORUMLAR

  • 0 Yorum