Dikkat çekelim yeter
Tayyar ÖZDEMİR

Tayyar ÖZDEMİR

Dikkat çekelim yeter

04 Şubat 2013 - 00:00

“Spor” denilince bizim ülkemizde aklımıza futbol maçları gelir.¶ Diğer spor dallarının adı bile geçmez. 84 yaşına ulaşmış annem bile sporun adının her geçtiği yerde hemen bana döner ve “Beşiktaş'ın maçı ne oldu?” diye sorar. Ben de sadece Beşiktaş'tan değil İzmir takımlarından teker teker bilgi veririm.

Sadece annem mi? Gazeteler ve televizyonlar “Spor programı” adı altında yıllardır diğer branşları kenara itip futbolla program tamamlamıyorlar mı? Bunu defalarca yazmış olsak da değişen bir şeyin olmadığını bilmez miyiz?

Tamam.. Dünyanın dörtte üçü futbolla ilgileniyor ama bu, bazı gerçekleri de insanlara unutturamaz ki. Basketbol başta olmak üzere boks, hentbol, voleybol ve diğerlerinin kaderi ne olacak?

Sonra önemli bir nokta daha var, o da; Bu gerçeği yansıtmayan spor programları öylesine cıvıdı ki, 75 milyon insanın önünde özel sohbetlere kadar iniyor. Üç ya da dört kulüp üzerinden yapılan program! Bana göre yineliyorum program filan değil. Varsa da yoksa da Galatasaray ile Fenerbahçe... Diğerleri de hep gerilerde durduruluyor. Sonra yapılan maçların ardından iki kulübün ya da bir başka kulübün maçlarında ortaya çıkan tribün olayları için suçlu aranıyor. Bu olayların alt yapısı bu programların içinde öylesine körükleniyor ki bunun farkına varmak çok mu zor?Adamlar bir konuyu ele alıp fanatizme kadar götürürken ülke sorunlarının içindeki gençlik, maçları izlemeden kendini tribün olaylarının içinde buluyor. Kim ne derse desin Futbol Federasyonu'nun da katkılarıyla! Bu ülkede uzun süre daha tribün olaylarının önüne geçilemez. Hele hele bundan sonra. Kümede kalmak, küme düşmemek adına ne varsa yapılacağını herkes bilirken...

İki yıl önce ortaya çıkan şike konusu da bundan böyle liglerin önünde ciddi bir sorun olarak duracak ki, iyi ile kötünün çarpışması olacak. Böylesine kaosa yakın olan futbolu tartışırken genel ve tarafsız insanlarla geliştirmenin yolu bulunmalı diyorum. Aksi halde bu ülkenin yetişebilecek yıldız adayları teker teker bu mantıksız programların sayesinde yok olup gidecek. Beşiktaş takımında oynamayan Batuhan en çarpıcı örnektir. Bu genç adamı takımında görmeyenler A milli takımda gördüler. Bu nasıl bir mantıktır anlamak çok zor doğrusu... Ben yaptım gerisi önemli değil mantığı bu cıvık programlarda da yaşanmaktadır. Herkes birer forma giyip orada otururken anlamsız geçen saatlar bu Türk insanı için büyük eziyettir. Televizyon sahiplerinin ve spor müdürlerinin dikkatini çekebilirsek ne mutlu bizlere...      

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum