Eskiler ve yeniler
Tayyar ÖZDEMİR

Tayyar ÖZDEMİR

Eskiler ve yeniler

09 Nisan 2019 - 07:00

1960’lı yıllardan 1990’lı yıllara kadar geçen o uzun dönemde İzmir, bugünkü adıyla Süper Lig’de adını her alanda yazdırmayı başarmıştı. Altay, Göztepe, Karşıyaka, Altınordu ve İzmirspor bu alanda rakiplerine her zaman gövde göstermiş haklı olarak adını bu alanda ezberletmişti. Ancak bu dönemin de bir bitişi olacaktı. O Ünlü yöneticilerin  bir kısmı kulüplerden kenara çekilirken bir kısmı da bu evrenden ayrılınca kulüplerin çıkmazları dikkat çekmeye başladı.

Eğer hafızalarımız yanılmıyorsa Göztepe'den Ahmet Sevil, Zeki Çırpıcı, Muhittin Ekiz gibi aktif isimlerin yanında Altay da Mazhar Zorlu başta olmak üzere Rıdvan Burteçin, Alaattin Özbulu ve Esin Özgener gibi isimler kulüplerinin her dalında görev aldılar. A.Ulvi Kirimitçiler, Pertev Molay,  Bedii Tuaç Karşıyaka'nın isimlerinden bir kaçıydı. 

Ve İzmir takımları dayanışma içinde yaşamlarını sürdürürken içlerinde İzmirspor ilk havlu atan takım oldu. Mahalli ligin alışkanlığının bir türlü üzerinden atamayan yöneticiler bu yeni ligde deplasman maçlarıyla karşı karşıya kalınca bocalamaya başladılar. Zira büyük paralarla dönenen kulüp ve takımı ayakta tutmak mahalli lige oranla daha zordu. İstanbul, Ankara, Bursa, Adana deplasmanları her takım için büyük ekonomik sıkıntıları yaşatırken birçok yönetici bu kulvardan çekilmek zorunda kalmıştı. Bu durumda da kulüpler ve takımların ayakta durmaları iyice zorlanmıştı. Buna bir de profesyonel oyunculuk anlayışı eklenince birçok insan gönül verdiği kulübünden kaçarcasına uzaklaşmıştı. Sonuç olarak İzmir kendi uzun yıllar Altay takımı ile ayakta kaldı. Son iki yıldır da Göztepe bu bayrağı taşıyor. Bu alanda sıkıntılı görünen Göztepe, geriye kalan maçlarında İzmir adına başarılı olmak durumunda. Tüm beklentimiz de bu yolda...

Zaman Tüneli

YORUMLAR

  • 0 Yorum