Gerçek duayenler
Tayyar ÖZDEMİR

Tayyar ÖZDEMİR

Gerçek duayenler

26 Mart 2019 - 09:27

Her mesleğin duayenleri vardır ya bizim mesleğinde sayılamayacak kadar duayenleri var. Yıllarını mesleğine adamış zamanı dolunca da kenara çekilmiş her kişi duayen midir ? Acaba... Bu konu tartışmaya çok açıktır ancak bence her mesleğin emeklisi duayen değildir. Nasıl ki insanlar arasında meslek yarışında farklar varsa duayenlikte de bu fark vardır. Bunu söylerken duayenin birinci yada ikinci sınıfı vardır demek istemiyorum. Ancak duayen olmanın kolay elde edilecek bir yarışın sonu olmadığıdır. Bu sıfat devamlılık ve istikrar ister ki, bazı insanlara duayenlik çok yakışır.

Yıllarca birlikte olduğumuz bizlerden büyük yada küçük fark etmez, Çok sayıda mesleğinde istikrar yaratan ve meslektaşlarımızın bazılarını buradan anmak bence çok da iyi olur. Zira bu insanların büyük bölümü spor dünyamızda yerlerini alırlarken haklarında olumsuz hiç bir iddia bile olmamış her alanda dikkati çekecek güzelliklere imza atmışlardır. Bu yıl kaybettiğimiz Kahraman Bapçum, Doğan Koloğlu benim hemen belleğime gelen insanlardır. Ben bu duayenlerle birlikte gerek gazetede gerekse, TSYD de çalıştım.

Mesleğinde ilerlemek hem de duygularını bir kenara bırakarak gördüğünü yazan spor yazarlarına son dönemlerde de rastlamak pek mümkün olmuyor. Ne var ki TV'lerin çarpıcı görüntüleri iyice ortaya çıkınca bu alanda izleyiciler daha rahat karar vererek bir çok spor yazarına saygı duymamaya başladı. Zira taraflı olanların suları kıyıya vurmaya başladı. Her kulübün goy goycuları yavaş, yavaş bu alandan çekilmek zorunda kaldılar.

Bun konuya neden girdim diye de sorabilirsiniz? Bu alanda kimin kim? Olduğunu anlamak için bazı hayat testlerinden geçmek lazım. Bir tarihde Antalya'da TSYD’nin seminerinde bir çok insanın kalemine saygı duyduğu bir spor yazarlarının bir çoğuna yaptıkları döneklikleri duymuş olsaydınız bir daha yazılarını bile okumazdınız. Ama hayat işte böyle testlerden geçmek demektir.

Kısacası spor alanlarındaki gerçek duayenlere saygılarımı sunuyorum. Ancak sahte duayenlere söylenecek çok olumsuz sözlerimiz olacak. Onlar zaten kendilerini bile bu sıfata yakıştırmıyorlar ya...

Zaman Tüneli

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum