İki ayrı anı
Tayyar ÖZDEMİR

Tayyar ÖZDEMİR

İki ayrı anı

11 Aralık 2018 - 08:47

Türkiye Kupasının yaşanan yılları içinde belleklerde iz bırakan bir çok anı vardır mutlaka...Bunların içinde benim unutamadığım en önemli iki anı vardır ki sizlerde anımsarsanız gerçekten insanın belleğinden hiç çıkmıyor. İlk yediğin tokat gibi...

1967 yılında Altay ile Göztepe'nin Alsancak stadında Türkiye Kupası finali ile yıllar sonra Altay'ın Bursa'da Bursaspor ile oynadığı kupa finalleridir. İlkinde sonuç ne olursa olsun İzmir kazanacaktı. Nitekim iki İzmir takımının mücadelesi 2-2 bitti ne varki kura da Altay kazandı ve Türkiye iki İzmir takımını alkışladı. İstanbul'un dev takımlarını da bir kenara iten Altay ile Göztepe'nin bu maçı gerçekten nefis bir futbolla de süslenmişti. Maçın ilk yarısı 2-0 Göztepe lehine tamamlanmış ikinci yarıda Altay büyük bir gayret ve inanışla maçı 2-2 ye getirmişti. Göztepe'nin efsane kadrosu o gün maçı kaybetmenin üzüntüsünü yaşarken aslında kazanan Altay kadar İzmir'di. Zira kupa iki takımın kentinde kalmıştı.

İkincisi yani belleklerde iz bırakan bir başka maç ise,Bursa kentindeydi. Maç öncesi yapılan kulislerle Altay'a adeta tuzak kurulmuştu ki bizler bunu çok sonra anlamıştık. Günün Devlet Bakanı Bursa 19 Mayıs stadına helikopterle inip Bursalı oıyuncuları teker, teker öperken Altaylılara selam bile vermemişti. Bizlerde o maçın öncesini ve sonrasını basın tribünlerinden izlerken “maçı bittiğini”anlamıştık. Nitekim tahminlerde yanılmadık ve Altay Bursa da teslim alınmıştı. Böylesine taraflı bir maçı unutmak mümkün değildi.

Bunları neden anımsadık ki ? Rahmetli Erdoğan Tözge'nin geçtiğimiz hafta ölüm yıldönümüydü. İyi bir Altaylıydı ve Altay için çok iyi işlere imza attı. Altay-Göztepe finalinde de o başkandı. Zaman herşeyi değiştiriyor yada unutturuyor ancak bazı olaylar var ki unutmak mümkün olmuyor. Bu dünyadan giderken iyi eser bırakanlar bir, ikincisi de insanı yaralayan olaylar unutulmuyor. Bu iki anıyı önemli olduğu için anımsatmak istedim.

Zaman Tüneli        

YORUMLAR

  • 0 Yorum