İzmir şimdilik durgun
Tayyar ÖZDEMİR

Tayyar ÖZDEMİR

İzmir şimdilik durgun

10 Nisan 2014 - 00:00

Mahalli takımların birbiri için duydukları nefret sanırım bundan sonra eski hızında olmaz. Zira eski dönemlerde yani bugünkü adı ile Süper Lig'de mücadele veren 5 İzmir takımı kendi aralarında yaptıkları maçların dışında rakipleriyle (İzmir dışında) oynarken kendi durumlarına göre hesaplar yapıp o ölçülerin tutmaması halinde “bizim düşmemizi istiyorlar” benzeri sözlerle adeta yeni düşmanlar yaratıyorlar ve bu durum yıllarca devam ediyordu. Ama son dönemlerde 5 İzmir takımının ayrı ayrı liglerde ve gruplarda olmalarından da kaynaklanan şanslı durum şimdilerde rafa kaldırıldı. Bu da İzmir takımları arasındaki dostluğu biraz daha pekiştirdi. Ve öyle görünüyor ki birbirlerine rakip olmadıkları sürece de düşmanlıklar buz parçası gibi eriyip gidecek görünüyor.

Göztepe ile Altay'ın, Göztepe ile Karşıyaka'nın, Ülküspor ile Karşıyaka'nın ve özellikle Altay ile Karşıyaka'nin mahalli liglerden başlayan mücadeleleri her zaman saha dışına taşar her iki takımın taraftarı her maçında rakibi kızdırmayı başarırdı. Ancak bu kızdırma ya da mücadele asla saha dışına taşmaz, yapılacak kötü ve olumsuz gösteri maçın bitimiyle sonuçlanırdı.

İyi anımsıyorum bir Ülküspor-Karşıyaka maçında saha içinde futbolcuların da karıştığı ve saatlarce süren maçları vardı. Çok az sayıda Karşıyaka taraftarı ile Tepecik semtinin Ülküspor'u sahada, tribünlerde birbirine girmişti. Olaylar öylesine büyümüştü ki, maç karakolda bitmişti. Sonraki yıllarda Karşıyaka ile Altınordu'nun yine Alsancak Stadı'ndaki bir maçta olaylar durmadı ve Karşıyaka kalecisi Taşkafa Erdinç eline aldığı kalasla Altınordulu oyuncuları soyunma odalarına kadar kovalamıştı. Bu maçlar tabi ki, 10 yılda bir yaşanan ilginç ve belleklerde yer eden maçlardı. İşin ilginç tarafı bu maçlarda olaylar yaşanmasına karşın üç beş gün sonra hiçbir şey yaşanmamış gibi iki takımın taraftarı yine birbirine dosttu. İyi anımsarım bir Altay-Karşıyaka maçı sonrasında yeşil kırmızılı taraftarlar Bornova Caddesi'nden geçip Karşıyaka semtine gitmek için İskele'ye yönelmişler, Kaf Kaf sesleriyle evlerinin yolunu tutarken hiçbir olay yaşanmamıştı. Oysa hırçın ve ateşli Karşıyaka taraftarının bu abartılı gösterileri her zaman yaşanırken bazen olaylar da çıkmadı denemezdi. Ama ayrı takımın oyuncularının ve yöneticilerin aynı akşam bir araya gelerek meyhane kapatıp eğlendikleri de bir gerçekti. Maç sahada oynanır ve kalır mantığı ile yıllarını ileriyle taşırlardı.

İzmir'de en kötü şey ligin gidişi içinde hangi takım kiminle mücadele ederse, rakibinin kendisi için tuzak hazırladığını sözünün (dedikodu) yaymasıydı. Örneğin; Altınordu x takımı yenerse Göztepe ilk beşe girecek durumdaysa, eğer Altınordu o x takımı yenemezse hemen bir kulp takılırdı. Ya da bu kulp başka maçlar içinde söylenirdi. Sonra bu çıkarılan söz yıllarca o takımın sırtında kalırdı. Oysa bugün dedikodular yine bitmiş sayılmaz ancak inandırıcı özelliğini kaybetmiş durumda. Ancak taraftarların kavgası ise sürekli gündemde. Son G.Saray-F.Bahçe derbisine bakın. Taraftarlar sahanın dışında, oyuncular maçın içinde, yöneticiler biten maçın sonunda birbirine giriyor. Ne oluyor? Anlayan anlatsın. Neymiş efendim sen büyüksün ben büyüğüm. Dikkat edin özellikle bu iki takımın derbi maçları hep olay yaratıyor. Taraftarın kini bitmiyor aksine büyüyor. İşin sonu nasıl sonuçlanır bilemem ama zaman futbolu eğitir diliyorum. İzmir şimdilik durgun çünkü kader bu kentin takımlarını ayrı gruplara ayırırken yöneticilerin de düşünce tarzı değişti. Bu da olayların uzaklaşmasına neden oldu. Dileğimiz diğer takımların da başına...

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum