İzmir yine kaybetti
Tayyar ÖZDEMİR

Tayyar ÖZDEMİR

İzmir yine kaybetti

12 Aralık 2017 - 10:19

İzmir yine kaybetti


Zaman hızla ilerliyor ve önüne gelen birçok şeyi kendine göre düzenleyip tsunami benzeri öylesine sürüklüyor ki, şaşmamak mümkün değil. Bundan 20 gün önce Altaylı oyuncu A.Rıza Şenol'un cenazesinde birliktelik yaşadığımız Erdoğan Tözge ile yine aynı alandaydık. Bu kez uğurlayan değil uğurlanan olmasına önce inanamadık. Herkesin uzun yıllar birlikte olduğu Tözge'nin 89 yaşındaki diriliği karşısında daha uzun yol alacağını beklerken bu süprizi kimse beklemiyordu gerçekten...
Özel bir Altaylıydı Tözge... Kulübün başkanlığını yaparken de görevini bırakmışken de asla Altay'ı bırakmamıştı. Her kategorideki siyah-beyazlı oyuncularla yakından ilgilenir onları onore edecek girişimleri hiç unutmazdı. 
Erdoğan Tözge'nin son yolculuğa uğurlanırken küçük bir operasyonla girdiği odadan sürpriz sonuçla çıkması gerçekten şansızlıktı... Alsancak ise onun yaşamı içinde önemli bir semtti. Zira Altay'ın da bu semtte semirmesini de özel olarak anlatırdı. Semt ile Altay'ın birbirinden ayrılmaz bir bütün olduğunu aktarırdı. Ne varki son dönemlerde yani yaklaşır 15 yıl öncesine bakıldığında bir çok Altaylının hala kabul edemediği Alsancak Altay birlikteliği artık yoktu... O Altay, semtten ayrılıp Gaziemir'i kendine mesken tutmuştu. Bu gerçek de Tözge'yi zaman zaman üzerdi...
l967-68 sezonunda Altay'ın Göztepe'yi Türkiye kupasından eleyip şampiyonluk kupasını alırken Tözge kulübün başkanı olarak şu demeci vermişti; “Bu kupayı Altay değil İzmir aldı.”
Bu demeç onun ezeli rakibine verdiği önem kadar İzmir'i ön plana almasının da etkisi vardı. O dönemin birçok spor adamı kulüplerdinde hizmet verirlerken her zaman İzmir'i ön planda tutarak bu politikayı hiç unutmazlardı. Rahmetli Adnan Süvari ve Mazhar Zorlu gibi isimleri de bu arada anımsamakta yarar var. Tözge'yi uğurlarken Dr. Salih Mertan'ın bur uyarısı da bizleri eskilere götürdü. O da Erkan Velioğlu'nu Allah'ın rahmetine kavuşmasının ilk yılı tamamlanmış olmasıydı. Dedik ya zaman öyle hızlı ki, ona tutunmak gerçekten çok zor. Kısacası İzmir etkin bir spor adamını daha kaybetti.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum