Kocakafa Erdinç huzurevinde
Tayyar ÖZDEMİR

Tayyar ÖZDEMİR

Kocakafa Erdinç huzurevinde

07 Kasım 2013 - 00:00

 Zaman, zamanın ünlü kalecisi Erdinç Sakızlıoğlu'nu da karşısına aldı. Futbol dünyasının yakından bildiği “Kocakafa” lakaplı kaleci Erdinç, şimdi Eski Foça Huzurevi'nde huzur içinde yaşamını sürdürmeye çalışıyor.¶

Karşıyaka formasını tamı tamına 12 yıl sırtından çıkarmayan, beyninde yeşil kırmızılı rengi sürekli renklendiren Kocakafa Erdinç, iri ve güçlü fiziği ile bu ülkede iz bırakmış ender kalecilerden biriydi.

1955 yılında Karşıyaka Hentbol Takımı'nda sporun lisansını alan Erdinç, bu takımın Türkiye Şampiyonu olması sırasında sergilediği üstün performans sonucu kendisini takım kaptanı Gökhan Nil'in itici gücü ile filelerin önünde buldu. Yıllar içinde sürekli kalesinde durup rakip forvetlere gol şansı tanımadı. 1963 yılında Türkiye Kupası (o günkü adıyla Federasyon Kupası) maçında Fenerbahçe'nin o dönemlerde penaltı kralı ve ünlü oyuncusu Lefter'in penaltı atışını kurtararak başarılı gidişine yeni bir başarı daha ekleyerek dikkatleri daha da çekmiş oldu.

Karşıyaka semtinde doğan ve bu ilçede kendini bulan, ardından semtinin takımı Karşıyaka'ya 12 yıldan fazla hizmet veren Kocakafa Erdinç, şimdi yaşamının geriye kalan bölümünde yanlızlıklar içinde olmanın rahatsızlığını çekmeden huzurevindeki dostlarıyla zamanı yenmeye gayret ediyor.

Erdinç Sakızlıoğlu'nun 1960'li yılların başında İzmir'de Altınordu ile Karkşıyaka'nın Alsancak Stadı'nda yaptıkları bir maçını anımsıyorum. O maçın bitiminde sahanın içi bir anda karışmıştı. Kalesinden fırlayan Erdinç, tek başına Altınordulu oyuncuların üstüne yürümüş ve stadın çevresindeki tahtalarla rakibi soyunma odalarına kadar kovalamıştı. Benim de tanık olduğum bu durum, Erdinç'in saha içinde ne kadar güçlü olduğunun yanında saha dışında da korkusuz olmasını göstermekle kalmayıp gerçekten ilginç gelmişti bana ve herkese... Onun hayat şansı sanırım biraz tesadüflerin içinde kalıp üzücü süreçin kahramanı yaptı. Kardeşi İbrahim'i de erken kaybedince, kayıplar ailelere kadar sıçradı ve Erdinç kendini huzurevinde buldu. Saflığın ve iyi düşüncenin esiriydi Erdinç. Ama onun sert duruşu yanında yumuşak kalbi her zaman kendini saklayamayacak kadar cömertti.

Bu yaşamanın içinde kimler vardı? Kimler geldi, kimler geçti? Siz ve bizler çok isimler sayarız. O dönem Karşıyaka'sında Bulut, K.Erol, Necati, Nevzat, Yılmaz, Ogün, Zeki, Selim, Nebil gibi hünerli oyuncular vardı. Ve çok da renkli bir takımdı. Dedik ya zaman herşeyi değiştiriyor. İnsanlar da değişiyor, kurumlar da bu girdabın içinde kalıp renk atıyor. Bir nesil geliyor diğeri gidiyor. Kısacası zaman Erdinç gibi herkesi ezip geçiyor. Bizim nesil Erdinç'i de lakabı Kocakafa'yı da tanıyor ve biliyor. Yeni nesil Erdinç gibi spora hizmet vermiş hünerleri tanımıyor, işin en acı tarafı da bu değil mi zaten...  

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum