Kulüpler ve İzvak
Tayyar ÖZDEMİR

Tayyar ÖZDEMİR

Kulüpler ve İzvak

18 Aralık 2018 - 08:45

Şehirlerde nüfus çoğaldıkça insanların bu yoğunluktan yada başka nedenlerden sıkılıp küçük beldelere göç etmesi öylesine bir normal gelişme oluyorki, bunu hiç kimse yadırgamıyor, hatta daha da iyi ettiği söyleniyor. Bu insan trafiği içinde kendini topluma kabul ettirmiş spor kulüplerimizin o ünlü eski insanları da bu darboğazda boğulup gidiyorlar.

İstanbul kenti diğer şehirlere oranla bu alanda galiba biraz daha önde gidiyor. Şöyle ki, G.Saray, Beşiktaş, F.Bahçe, Küçük Kulüp, Tenis kulüpleri, Yüzme kulüpleri derken bu kuruluşlar sporu bırakmış eski oyuncularına bu trafikte adeta sahip çıktıkları gibi onları sosyal yaşamdan koparmıyorlar. Bu da her kişiyi her zaman mensup olduğu kulübün daha da gelişmesine ve sempati duyulmasına neden oluyor.

Peki bu durum İzmir'de nasıl yaşanıyor? diye sorarsanız verilecek yanıt gayet basittir. “KOSKOCA” bir hiç...Kulüplerimizin dışında yine İzmir kulüplerinin katılımı ile ortaya çıkan İZVAK başta olmak üzere sosyal yapıdan tamamen uzakta duruyor. Futbol Adamları Derneği ise, yılda bir kez sponsorlar bularak eski spordcuları, yöneticileri, antrenörleri ve hakemleri anımsayarak plaketler verip enazından anımsıyor. Ya diğerleri? Bunların içinde Altay, Karşıyaka, İzmirspor, Göztepe gibi kulüplerin sosyal dernekleri var ama, aktivite olarak içlerine dönük çalışıyorlar ki bu da bir noktaya kadar doğru bir yol. Ancak amaç özellikle kulüplerin ve İZVAK'ın yapması gereken sosyal çalışmanın bir türlü faliyete geçmemesidir. Kulüpler enazından yılda bir kez bile olsa eski oyuncularını yada yöneticilerini bir araya getirip çay partisiyle anması kötü mü olur acaba.. Yoksa bu çalışmalar kulüp ile sporcuları birbirine iyice kilitler mi? Aslında bu soruların yanıtları çok net ve basit yeterki bunu düşünüüp yapacak kafalar lazım. Onun içindir ki İzmir bu alandada İstanbul'un oldukça gerisinde kalmıştır. ve böyle devam ettiği sürece de yerini koruyacaktır.

Zaman Tüneli            

YORUMLAR

  • 0 Yorum