Tayyar ÖZDEMİR

Tayyar ÖZDEMİR

Ligin karnesi

06 Mayıs 2013 - 00:00

Futbolda sezonun kapanmasına az bir zaman kaldı.¶ Bu süre içinde Süper Lig'in şampiyonu belli olurken, Orduspor ile Mersin İdman Yurdu dışında hangi takımın kümeden düşeceği belli olmadı ancak ciddi adaylar var. Biz yine de bu adayları yazalım;

Akhisar, İstanbul Büyükşehir ve Karabük takımlarından biri lige veda edecek. Geriye kalan maçları var ama istikrarlı olan kazanacak diğeri beyaz mendil sallayacak. Sonrasında İzmir'in bu ligde takımı olmadığına göre yine de biz dönelim kendimize. Haa bu arada Kayseri'den iki takım Süper Lig'de oynayacak, İzmir yine yerinde sayacak. İsteriz ki, Bucaspor iki yıl önce yaptığı gibi bu kez de yükselme grubu maçlarından kendini yukarılara taşısın. Bu şehrin şimdilik tek şansı Bucaspor.

Ya diğerlerinin durumu nasıl?

Örneğin; Göztepe ile Karşıyaka'nın.. Bu takımlardan Karşıyaka son maçlarında play off'a uzanamadı. Oysa böyle bir şansı yakalamıştı. Genel olarak Karşıyaka'yı tartıya alırsak sezonu başarısız geçirdi diyemeyiz. En azından yönetim rahatsızlıklarının ardından gelen parasal sorunlara kafa yormadan sıralamadaki yeri hiç de kötü sayılmaz. Yükselme grubuna dahil olsaydı taraftarını daha da mutlu edecekti ki, onu başaramadı. Göztepe'nin sezon başındaki harcaması ile son maçın dışında elde ettiği sonuç iyi sayılmaz. Son maçını evinde Tavşanlı ile yapacak. Rakibi önünde beraberlik bile Göztepe'yi ligde bırakacak. Ancak sarı kırmızılı takım durumunu son maçına mı bırakmalıydı? Bence yönetim şapkasını önüne koyup “Ne harcadık ne elde ettik?” diye epeyce düşünmelidir.

Diğerlerinin durumu ise belli. Altınordu, ikinci lige rahatça tırmanırken kırmızı lacivertlilerin altyapı anlamındaki yatırımları sanırız ki ilerki dönemlerde başarı için önemli bir itici güç olacak. Sabırla zamana karşı uğraş verecek Altınordu, bu yıl kupayı almayı başardı ve yükselişe geçti. Altay ise, play off'a yükselemedi. Eldeki mütevazi kadrosuyla en azından kümede kalmayı başardı. Yönetim kurulunun parasızlıktan sızlanan tavrı bu takımı ileriye götüremezdi. Altyapıdaki çalışanların 7 aydır para almadıklarını da hesaplarsanız Altay adı ile bu ligde şimdilik suya sabuna dokunmadan yaşıyor.

Ege'ye kısaca bakıyoruz; Denizli kurtardı, Manisa yerinde saydı. Süper Lig'deki Akhisar'ın durumu ise beklemede. Yani Ordu ve Mersin maçlarını kazanırsa İst. BŞB ise son iki maçında bir puan bile kaybetse Akhisar'ın ekmeğine tereyağı sürecek. Sürer mi dersiniz? Bu hafta deplasmanda Trabzon ilk sınavı olacak. Bakıp göreceğiz.    

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum