Ne olacak bu işin sonu ?
Tayyar ÖZDEMİR

Tayyar ÖZDEMİR

Ne olacak bu işin sonu ?

12 Eylül 2017 - 09:29

 

Futbolun imparatoru! yabancı sayısını yüksek tutunca bakın neler oluyor... Bu karar verilmeden önce çok bilen yöneticiler! yabancı sayısını yüksek tutalım deyip imparatora koltuk çıkarlarken bizim gibi bazı spor yazarları ve izleyenleri yanında futbolcuları 'Yanlış karar' derken gülüp geçmişlerdi. Şimdi bakın Türk futbolunun haline.

14 yabancı futbolcu kadroda tutmak için birbirleriyle yarış edip milyonları, trilyonları şu fakir ülkenin insanlarının sırtından elde edilen dövizleri dışarıya hem de avro olarak ödemek hangi aklın işidir söyleyin allah aşkına... Bu görüşü yıllar önce de benzer şekilde bu satırlarda yazarken yine inançlıydım ve yarınlarda Türk futboluna katkısının ciddi boyutlara taşımıyacağına inananlardanım. Hala da aynı kanıdayım. Haa... Kendi ülkesinde sporcu kişiliğiyle ün yapmış ancak emekli olmadan ülkemize gelmiş ünlü yıldızlara ben değil kimse bir şey söylemez. Galatasaray'a Hagi geldi, Fener'e Alex geldi, BJK'ya Pepe geldi, yıllar önce Adana'ya Miliç geldi kim ne derdi ki? Bugün Eto'ya da söz etmek doğru olmaz. Ancak bir öğreti durumu ile yaşıyorsa tabii olarak...Ama aç gözünü kapat gözünü rüyalarında yabancıyı kadroya almak için kasaları boşaltmak doğru mu sizce de?

Aslında bu yabancı işinin kahramanı Fatih Terim'di. En son kararı veren de Terim'di. Kulüpler yerli oyuncuların pahalı olmasından şikayşet ettiler. Bu durum yıllarca devam ederken 300-400 bin dolarlarla Afrikalı oyuncu alınarak tezine koştular. Ama durum ve gerçek öyle olmadı. Tam aksine yabancı oyuncular yerlilerin fiyatlarını da arttırdı. Durum böyle olunca kulüpler ekonomik olarak batağa girdiler ve çoğu UEFA'dan uyarı aldı ve cezalandırıldı. Bu durum nerede ne kadar devam edecek pek belli değil ancak federasyon bu tarihte yabancı transferinin önüne kesecek karar alsa bile bu alışkanlığın freni tutmaz. Ne olur, olsa olsa üç ya da dört yıl sonrası için geçerli olması kaydıyla kararı alabilir. Kısacası Türk futbolu yabancı çokluğu nedeniyle milli takımını bile oluşturamaz duruma geldi.Takımlarında oynamayanlar bile milli formanın adamı olup çıktılar. Hayırlısı olsun biz diyeceğimizi zamanında demiştik...

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum