Parasız eğlence
Tayyar ÖZDEMİR

Tayyar ÖZDEMİR

Parasız eğlence

08 Ocak 2019 - 07:43

 

Bizim insanımız para vermeden maça girmeyi, para vermeden herhangi bir eğlenceyi izlemeyi pek sever. Bunu söylerken ben de bu gurubun içindeyim. Her nedense belli bir gelirle yaşanan çocukluk yılları mı yoksa başka nedenlerin etkisi ile mi bu durum bizlerin belleğinde yer etmiştir bilemem bunu ancak psikologlar araştırır ve sonuca ulaşırlar.

Konumuz böylesine bir benzer olayın nasıl yaşandığının hikayesidir.Yıllar öncesinde yaşanan olay ise İzmir'de hem de Alsancak Stadı’nda yaşandı. İzmir'in ünlü simalarından hem de Karşıyaka’lı Fındık Metin'in hikayesidir. Fındık Metin'in hikayesi, sadece bu yazacağımızla sınırlı değildir onun bu alanda sayılamayacak kadar yaşanmışlıkları vardır. Uzun yıllar İzmir'de yaşayan Fındık Metin ardından bir süre de Almanya’da kaldı. Orada da ününü yaydıktan sonra ilerleyen yaşından dolayı vatanına dönüp İzmir'deki yaşamasına devam etti ve ediyor.

Fındık Metin nereden çıktı ? diye düşünebilir yada sorabilirsiniz. Spor dünyasında da adı geçen Fındık Metin Alsancak Stadı’nda oynanacak bir Karşıyaka maçına arkadaşlarıyla gider. Stada ulaşan guruba Fındık Metin “Siz biletinizi alın sizinle içeride buluşuruz” der. Arkadaşları “Sen maça nasıl gireceksin ?”diye sorarlar. Fındık Metin “Ben para vermem siz kendinize bilet alın” der ve arkadaşlarından ayrılır. Metin stadın A kapısına varır ve kapıdaki görevliye “İl Müdürünü göreceğim, bana izin ver” diye seslenir. Görevli ”Kardeşim biletin yoksa karışmam” yanıtını verir ancak Metin ısrarcıdır. Görevliye “Al şu saatimi gelmezsem vermezsin” deyince A kapısından içeriye girer. Fındık bu kez B kapısına varır ve görevliye “Dışarıdan simit alacağım al bu yüzüğü girerken senden alırım” der. Fındık Metin B kapısından böylece dışarı çıkar ve A kapısına gelir. Görevliye “Ben çıktım saatimi verir misin” deyip bu kez de B kapısına ulaşıp “Yüzük” deyip içeriye girer. Yani Fındık Metin maça parasız girmiştir.

Ülkemizde ve dünyada öylesine zeki insanlar var ki saymakla bitmez. İşte bunlardan biri de Fındık Metin. Hala bizlerle yaşayan eski bir dost. Dedik ya para vermeden eğlenmek o da bir maharet olsa gerek.

Zaman Tüneli        

YORUMLAR

  • 0 Yorum