Rahmetliyi andım
Tayyar ÖZDEMİR

Tayyar ÖZDEMİR

Rahmetliyi andım

19 Şubat 2019 - 10:41

Sosyal medya da merhum Göztepeli kaleci Ali Artuner'in ölüm yıl dönümü nedeniyle anılar epeyce çoktu. Artuneri anlatan ve onun yıldızlaştığı dönemleri bilenlerin anlatımı ile bilmeyenlere bir şeyler vermek bence de çok önemliydi. Bizler dönem olarak şanslı insanlarız zira Ali Artuner ve benzeri futbol yıldızlarını izlemek bugüne aktarılan bilgilerle belleğimizin zenginliğini iyice hisseder olduk.Ali Artuner'in İzmir Namık Kemal Lisesi'nden çıkan bir yıldız olduğunu bilenlerden olduğum  için onu ve arkadaşlarını da iyi bilenlerdenim.

Neyse en büyük tanık takım arkadaşı Nevzat Güzelırmak'tır. Onu okul takımına alan da Güzelırmak'tır. Kısacası Ali'nin futbol yaşamında etkin olan kişilerden biridir Güzelırmak. Ali ile benim de arkadaşlıklarım olmuştu. Özellikle de spor yazarlığımın etkin olduğu dönemlerde sık, sık sohbetler ederdik. İnsanın belleğinde biriken ve merak ettiği soruları sırası gelince sorması gibi ben de Ali'yi sorardım. Ve ona "Sence Türkiye de en iyi kaleci kimdir ?"demiştim. Cevabını tahmin etmemiştim ama o hiç düşünmeden "Özcan Arkoç"diye yanıtlamıştı. Bu konuyu bir kaç kez daha kamuoyunda paylaşmıştım ama yine de yazmaktan rahatsız değilim. Bu yanıtı sonrası "Yapma Ali bence Ali Artuner desene "diye cevabına karşı çıkmıştım. O yine "Özcan Arkoç"diye ısrar etti. Ben de "Sen ilk sıradasın, sonra Özcan ve üçüncü de Varol Ürkmez olur" demiştim. Ali futbolun olgunluğu içinde ilerleyen yıllarda daha da kendini geliştirmişti. Sahada ve kale içinde bir devdi. 1967 yılında İzmir'de oynanan Altay-Göztepe Türkiye kupası maçında Altaylı Mahmut'un ceza alanı içinde topu kale direğinin dibine attığı voleyi Ali'den başka bir kaleci çıkaramazdı. Bu müthiş bir kurtarıştı ki, Altaylılar bile alkışlamışlardı. Ali Gerçekten bence Ülkenin yetiştirdiği ender kalecilerdendi.

Gelelim şimdiki kalecilere; Ülkenin en iyi kalecisi kimdir ? diye bir soru sorsak herkes bir yabancı kaleci ismi verecektir. Örneğin; Muslera...Peki yerli kim var? Bence yok...Yazık koskoca ülkeden iyi bir kaleci bulamadık. Suçlular  çok ama ayağa kalkan yok...

Zaman Tüneli  

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum